Tani węgiel? Polacy znaleźli świetną alternatywę. Ruszyli na zakupy i mają na nie dofinansowanie

Tani węgiel? Polacy znaleźli świetną alternatywę. Ruszyli na zakupy i mają na nie dofinansowanie

dodatek dla domu ciepło węgiel prąd

Podaj dalej

Pomimo tego, że Polacy dostali wsparcie poprzez dopłaty na węgiel do ogrzewania, to wydaje się, że sytuacja, z jaką mieli ostatnio do czynienia sprawiła, że szukają alternatywy. Nie bez wpływu na tę sytuację są liczne dopłaty oferowane w różnych programach rządowych. Pozwala to wydać na inwestycje i rezygnacje z węgla mniej, a w perspektywie sporo oszczędzać na rachunkach.

Teraz najlepszy czas, by porzucić węgiel – Polacy idą tłumnie po wsparcie finansowe

Polacy mają do wyboru szereg programów rządowych. Na zmianę źródła ogrzewania i inwestycje w mniejsze rachunki można pozyskać środki z ulgi termomodernizacyjnej i programów Czyste Powietrze i Moje ciepło. Pieniędzy jest sporo, więc Polacy korzystają. Na co je wydają?

Problemy ze zdobyciem węgla, wysokie ceny, a także perspektywa odejścia od węgla to dla niektórych wystarczająca motywacja do tego, by zmienić źródło ogrzewania. Dużo większa niż korzyść ekologiczna, która bez wątpienia jest bardzo ważna. Wśród Polaków największym wzięciem cieszą się obecnie pompy ciepła. To na nie wydają dotacje, a sprzedaż bije rekordy.

dodatek na węgiel W 2023 roku
Pixabay

Węgiel pójdzie w odstawkę szybciej, niż zakładano?

Bez wątpienia zakup pompy ciepła z dotacją z rządowego programu to lepsza alternatywa w sytuacji, gdy na węgiel można dostać jedynie jednorazowy dodatek. Jak pisaliśmy można, ale nie trzeba. Wielu Polaków go nie dostało, a niektórzy musieli zwracać z odsetkami.
Inwestycje w zmianę źródła ciepła w tej sytuacji są najlepszym wyjściem, a że jest z czego je sfinansować, to Polacy ruszyli na zakupy. Wzięli pod uwagę jeszcze jeden fakt – pompy ciepła obecnie korzystają z zamrożonych cen energii.

Już od zeszłego roku to była najczęściej wybierana alternatywa dla drogiego węgla. Jak pisze Farmer.pl, w 2022 roku sprzedano ponad.200 tys. szt., w tym 185-190 tys. szt. urządzeń typu powietrze-woda. Obecnie stanowią one 30% zakupów, jeśli chodzi o urządzenia grzewcze.

dopłaty pompa ciepla panela dla rolnika
Pixabay/HarmvdB

Finansowanie zakupu przyda się, ale nie w każdym domu

Eksperci przekonują, że w tym roku nie będzie problemów z dostawami urządzeń alternatywnych dla węgla. Pompy ciepła biją pod tym względem rekordy zakupowe, ale nie w każdym domu spełnią swoje funkcje.

Muszą być najpierw odpowiednio docieplone. Standard zużycia energii powinien spełniać przynajmniej wymagania zawarte w Warunkach Termicznych z 2017, czyli poziom ok. 80 KWh/m2 na rok. W takim standardzie można liczyć na dopłaty z programu Czyste Powietrze, a te są nie małe.

Polacy mają przed sobą zatem sporo wydatków, ale to nie znaczy, że perspektywa mniejszych rachunków i wolna głowa od problemów, czy węgiel będzie i za ile nie kusi, by inwestować. Ile można zaoszczędzić na wyborze pompy ciepła widać w zestawieniu kosztów przygotowanych przez PORT PC. Węgiel i pompa ciepła są liderami wśród najtańszych źródeł ogrzewania w 2023 r. ale tylko na pompy ciepła są dotacje i to właśnie one są numerem jeden w oszczędzaniu. Taki zakup rozważają nawet właściciele instalacji fotowoltaicznej. Między innymi dlatego, że nie muszą się martwić oddawaniem nadwyżek energii do sieci.

Polacy złożyli już dwa razy tyle wniosków o dotacje, a będzie ich jeszcze więcej. Programy stanowią świetną okazję, by sporo zaoszczędzić na inwestycji.

NIE PRZEGAP

Burza o dodatek na węgiel. Jedni go nie dostali, a drudzy mają, ale muszą oddać i to z odsetkami

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News