Tani węgiel - nie musisz na niego polować w e-sklepie PGG. Kolejny producent oferuje go od ręki

Tani węgiel - nie musisz na niego polować w e-sklepie PGG. Kolejny producent oferuje go od ręki

tani węgiel od producenta

Podaj dalej

Polacy mogą już składać wnioski o dopłatę na węgiel na zimę. Rządzący z jednodniowym opóźnieniem podpisali rozporządzenie dotyczące wzoru wniosku o dodatek węglowy i od dziś można go składać. Większym problemem jest jednak nadal dostęp do taniego surowca. Gdzie dziś można na taki liczyć?

Tani węgiel nie tylko w sklepie PGG

Najtańszy węgiel dostępny w Polsce pochodzi od rodzimych producentów. Surowiec w cenie 1200 zł za tonę można zakupić m.in. w e-sklepie Polskiej Grupy Górniczej. Nie jest to jednak jedyna opcja. Ci, którzy mają problem z zakupem węgla przez Internet, mają alternatywne rozwiązanie- zakup prosto od producenta.

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) w związku z wielkim popytem na węgiel zwiększy działalność związaną z produkcją węgla do celów energetycznych. To oznacza, że dziennie trafi na rynek dodatkowe 180 ton poszukiwanego surowca. Co najważniejsza trafi on do odbiorców indywidualnych.

polski węgiel
pixabay

Od ręki ale z limitem i własnym transportem

Od 16 sierpnia br. KWK Budryk w Ormontowicach wprowadziła górny limit zakupu węgla na kupującego, który wynosi 3 tony i przysługuje do końca roku. Ponadto węgiel kupować mogą jedynie Ci, którzy używają go na własne osobiste potrzeby, co trzeba udokumentować.

W praktyce w momencie zakupu każdy chętny na tani węgiel musi posiadać dokument potwierdzający, że pod wskazanym adresem w deklaracji CEEB wskazano źródło ciepła spalające węgiel.

Ostatnim warunkiem taniego zakupu jest wniesienie opłaty bezpośrednio w kasie kopalni oraz organizacja transportu surowca do domu. Najlepszą opcją jest forma skorzystania z transportu grupowego, gdy koszty przewiezienia węgla można podzielić pomiędzy kilku nabywców.

Ceny węgla w sklepie PGG i w kopalni Budryk są dużo niższe niż na składach. Na przykład jak pisze Interia, cena brutto 1 tony węgla sortymentu „Orzech” z Budryka wynosi 1200 zł (łącznie z akcyzą). Na składach w zależności od województwa ceny 1 tony węgla typu „Orzech” wynoszą 3000-3800 zł za tonę.

Polskiego węgla będzie więcej jesienią

Wiadomo już, że JSW wyprodukuje o 400 tysięcy ton węgla więcej, niż planowano. To oznacza, że w 2022 roku wyprodukuje łącznie ponad 2,7 mln ton surowca.

Ponadto spółka dodatkowo uruchomiła produkcję granulatu energetycznego. Wydajność wynosi obecnie 400 ton na dobę, ale na początku przyszłego miesiąca ruszy kolejna instalacja do produkcji granulatu. Jak informuje Interia, obie instalacje wyprodukują ponad 90 tysięcy ton granulatu do celów energetycznych.

Po złożeniu wniosku o dodatek węglowy wszyscy potrzebujący tego surowca do ogrzewania domów będą mogli za niego kupić 2,5 tony węgla. Pod warunkiem, że kupią go od polskich producentów, a cena w ciągu miesiąca się nie zmieni. Tyle bowiem czasu potrzebują urzędnicy na przelanie środków na konta wnioskujących o dodatek. Dlatego nie warto czekać ze złożeniem wniosków o dopłatę.

PILNE: Rządowe dopłaty nie tylko na węgiel. Rządzący właśnie ustalili kto i ile dostanie

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News