Tani węgiel na nowych zasadach. Rządzący wprowadzają ważne zmiany w przepisach

Tani węgiel na nowych zasadach. Rządzący wprowadzają ważne zmiany w przepisach

węgiel w niższej cenie

Podaj dalej

Drogi węgiel dzięki rządowym dopłatom ma trafić do Polaków w niższej cenie, jaką obecnie oferują składy PGG bez pośredników. Niestety nie wszyscy mają wystarczające szczęście, by go kupić, bo zakup surowca z e-sklepu PGG graniczy z cudem. Rządowy projekt ustawy umożliwiający zakup węgla od pośredników w niższych cenach doczekał się szeregu zmian.

Większe rekompensaty za tani węgiel dla sprzedających

Już nie 750 brutto, a 1073,13 zł dostaną sprzedający węgiel na składach za to, że Polacy kupią go znacznie taniej niż za 3000 zł za tonę. Rządzący tym samym zmieniają dotychczasowy projekt, a poprawki muszą teraz zatwierdzić posłowie w drodze głosowania.

Zmiana podyktowana jest potrzebą zapewnienia większego wsparcia uczestnikom rynku w związku z trudną sytuacją na rynku paliw – tłumaczył poseł Jan Warzecha (PiS) cytowany przez Money.pl

Wygląda na to, że to nie koniec poprawek, bo rządzący zakładają także wprowadzenie dodatkowego terminu o wypłatę rekompensat dla sprzedających węgiel. Zakłada on wypłaty rekompensat jeszcze w tym roku. Pierwsze wypłaty rekompensat mają nastąpić do 31 grudnia 2022 i do 31 marca 2023 r. Ponadto zatwierdzenie wniosku o wypłatę nie będzie wymagało decyzji administracyjnej, co również przyspieszy wypłaty.

Dlatego planuje się podzielić środki finansowe przeznaczone na rekompensaty za tańszy węgiel na 2022 i 2023 r. W tym roku rządzący przeznaczą na ten cel 1,5 mld z 3 mld złotych.

Ponadto rządzący zapowiedzieli uruchomienie specjalnego portalu informacyjnego, na którym pojawią się informacje dotyczące zakupu tańszego węgla i rekompensat. Pieczę nad portalem ma sprawować minister klimatu i środowiska.

węgiel niemcy diesel benzyna samochody elektryczne fit for 55
fot. pixabay

Tańszy surowiec pod pewnymi warunkami

Według projektu ustawy dotyczącej sprzedaży tańszego węgla dla gospodarstw domowych będzie można zakupić surowiec w cenie 996,60 zł, a nie 3000 zł za tonę. Sprzedający mają natomiast otrzymać rekompensaty za sprzedaż po niższej cenie, niż oferują na składach.

Warunkiem jest m.in. przedłożenie deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ponadto chętni na tańszy węgiel mają przedłożyć sprzedawcy informację o ilości węgla, jaki nabyli od dnia wejścia w życie ustawy.

Jedno gospodarstwo domowe zyska prawo do zakupu 3 ton tańszego węgla. To maksimum, jakie ustalili rządzący. Co oznacza, że każdy zakup ponad limit to wydatek kilku tysięcy złotych za tonę.

Dziś ostatnia szansa na tańszy węgiel dla Polaków. Bez tego go nie kupisz, a na dodatek zapłacisz karę do 5000 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News