Tani węgiel? Już był. Teraz Polacy wydadzą więcej na paliwo do ogrzewania domów

Tani węgiel? Już był. Teraz Polacy wydadzą więcej na paliwo do ogrzewania domów

węgiel drożeje

Podaj dalej

Przyznany Polakom dodatek na węgiel wystarcza na coraz mniejszą ilość surowca do ogrzewania domów zimą. Dzieje się tak dlatego, że węgiel znów drożeje, również ten od polskich producentów. Dlaczego tańszego węgla już nie ma?

Tani węgiel już zdrożał, tańszy nie będzie?

Zanim Polacy wykorzystają przyznane dopłaty na węgiel, może się okazać, że kwota 3000 złotych na wiele im nie wystarczy. To dlatego, że tylko w ciągu niecałego tygodnia krajowy surowiec zdrożał o ok. 20%. Za tonę węgla opałowego w e-sklepie PGG trzeba już zapłacić ok.1200 zł, a za popularny ekogroszek 1425 zł. To ok. 400 zł więcej niż dotychczas. Dlaczego jest drożej?

Jak mówi rzecznik PGG Tomasz Głogowski, cytowany przez DGP– od połowy sierpnia spółka ujednolica ceny dla poszczególnych sortymentów (rodzajów w zależności od wielkości ziaren) węgla opałowego we wszystkich kopalniach. Do tej pory te same typy miały w poszczególnych kopalniach różne ceny. To konsekwencja wzrostu kosztów produkcji, konieczności przeprowadzania inwestycji i zwiększenia wydobycia.

polski węgiel
pixabay

Najtańsze paliwo nadal pochodzi z Polski

Podwyżki cen surowca oznaczają wzrost wydatków na ogrzewanie domów zimą. Biorąc pod uwagę, że już teraz na jego zakup nie stać wielu Polaków, sytuacja dla wielu z nich jest dramatyczna.

Polski surowiec od rodzimych producentów jest nadal najtańszą opcją zakupu. Problemem jest dostępność surowca. Na składach pomimo tego, że jest on znacznie droższy, też często go nie ma.

Podwyżki cen w czasie, gdy Polacy zaczęli składać wnioski o dodatki, oznaczają, że gdy przyjdzie im kupować węgiel z importu we wrześniu- nie wystarczy on na zakup nawet 1 tony. To dlatego, że jak uważa analityk PKO BP cytowany przez DGP „nie można wykluczyć sytuacji, że wypłata dodatków węglowych w kwocie 3 tys. zł może być zachętą do podniesienia marży w składnicach opału”.

Wzrost popytu na zakup węgla we wrześniu, podwyżki cen importowanego surowca w portach ARA niosą za sobą ryzyko, że ceny węgla mogą jeszcze wzrosnąć. Obecnie najtańszy węgiel sprzedają PGG i JSW. W przypadku drugiego producenta surowiec jak pisaliśmy można kupić „od ręki”.

Tani węgiel – nie musisz na niego polować w e-sklepie PGG. Kolejny producent oferuje go od ręki

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News