Tani węgiel do domu. Wiadomo, ile można go kupić w 2023 roku i ile trzeba wydać

Tani węgiel do domu. Wiadomo, ile można go kupić w 2023 roku i ile trzeba wydać

węgiel ekogroszek dodatek do węgla ceny rząd tarcza

Podaj dalej

Od stycznia Polacy znowu mają możliwość, by tanio kupić węgiel do domu. Ustawa o preferencyjnym zakupie nie pozostała bez wpływu na jego ceny. Z dostępnością bywało różnie. Jakie są obecnie koszty zakupu i jaki limit obowiązuje?

Węgiel w 2023 r z maksymalną ceną – czy wciąż można go kupić?

Niezbędny do ogrzewania wielu domów węgiel dzięki zeszłorocznej ustawie można kupić inaczej niż ze składu. Tańszy surowiec oferują obecnie gminy, którym w drodze przepisów umożliwiono sprzedaż tańszego węgla mieszkańcom.

Ustawa jednak wprowadziła limit zakupu i określiła sposób, w jaki można go zrealizować. Były to 3 tony podzielone na dwie transze po 1,5 tony. Jedną można było zrealizować do końca 2022 r, a kolejną dopiero w 2023 r. Nie wszędzie jednak węgiel dotarł, więc nie wszyscy go kupili w 2022 r. Co w takiej sytuacji? Czy można kupić 3 tony węgla w 2023 roku za 2000 zł brutto za tonę?
Początek roku to mniejsze wydatki na węgiel i ekogorszek

Jak pisze Farmer.pl, efektywna dystrybucja węgla opałowego przez gminy przyczyniła się do obniżenia cen nie tylko węgla, ale także „ekogroszków”, jakie można kupić u prywatnych przedsiębiorców. Ceny węgla opałowego spadły z 3500 zł za tonę do ok. 2000 zł/t po preferencyjnych cenach. Ceny „ekogroszków” spadły z ok. 4 tys. zł za tonę do ok. 2200-2700 zł. Za niższą ceną idzie jednak mniejsza kaloryczność „ekogroszków” w styczniu 2023 r.

W popularnym PGG i Tauronie ceny nie odnotowały zmian. Nie zmienił się również fakt, że taki towar jest nadal niedostępny. Eksperci z JakiEkogroszek.pl informują, że za poszukiwany ekogroszek Karlik i Pieklorz z PGG trzeba zapłacić ok. 1770 zł za tonę. W Tauronie przyjdzie zapłacić 1999 zł za tonę. Drożej, bo za ok. 2300 zł można nabyć ekogroszek w firmach Energo i Bartex. W głównej mierze ceny nie przekraczają już kosmicznych 3000 zł za tonę.

węgiel spolka weglokoks
Weglokoks

Ile węgla można kupić po preferencyjnych cenach?

Wiadomo już, że ważnym kryterium uprawiającym do tego, by węgiel kupić tanio od gminy, jest przyznanie dodatku węglowego. Mówi o tym art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. Niezbędne jest wykazanie, że węgiel jest głównym paliwem stałym do ogrzewania domu i jest ono wpisane wraz ze źródłem ciepła do ewidencji CEEB.

Chętni za tani zakup surowca muszą także złożyć wniosek w urzędzie gminy, w którym podadzą ilość węgla, jaki chcą zakupić. i tu wielu ma problem, jaką ilość podać. Ważne jest czy zainteresowany już taki preferencyjny zakup ma za sobą, czy nie.

Potwierdzi to lub zaprzeczy stosownym oświadczeniem o tym, czy wnioskujący, lub członek jego gospodarstwa domowego nie nabyli węgiel na sezon grzewczy 2022-2023. Wnioski o tani preferencyjny węgiel można składać do 15 kwietnia 2023 r. Również w przypadku, gdy do końca zeszłego roku nie udało się go kupić. To jednocześnie oznacza, że można zakupić taniej w niektórych przypadkach aż 3 tony węgla. Trzeba jednak pamiętać, by złożyć kolejny wniosek i zaświadczenie niezbędne do tańszego zakupu surowca.

NIE PRZEGAP

Od 1 lutego zupełnie nowe dotacje. Korzystający z węgla do ogrzewania dostaną nawet 200 000 zł

Węgiel do domów z ważnymi zmianami. Oto jak będzie się go kupowało

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News