Tani węgiel, a teraz prąd i gaz. Premier zapowiada rekompensaty dla Polaków

Tani węgiel, a teraz prąd i gaz. Premier zapowiada rekompensaty dla Polaków

węgiel dopłaty do lpg i pelletu

Podaj dalej

Preferencyjne warunki dla tych, dla których węgiel to główna paliwo do ogrzewania domów podzieliły Polaków. Ci którzy zainwestowali w alternatywne dla węgla ogrzewanie są straszeni dużymi podwyżkami. Czy zapłacą tyle, o ile wzrosną koszty prądu i gazu?

Premier odpowiada- nie tylko węgiel będzie tańszy dla Polaków

Tańszy będzie nie tylko węgiel do ogrzewania domów. Szef rządu, który udzielił wywiadu Polsat News zabrał głos w tej sprawie. Nie zgodził się ze stwierdzeniem, że osoby, które ogrzewają innym rodzajem paliwa, czyli np. prądem i gazem „będą w dyskryminowane”. Okazuje się, że pomimo, że nie dostaną dodatku węglowego, nie zapłacą więcej.

Państwo polskie płaci firmom gazowym, które drogo kupują gaz, po to, żeby taniej sprzedały gaz gospodarstwom domowym — powiedział premier w Polsat News.

Szef rządu zapewnił, że rząd „na pewno” nie dopuści do zapowiadanych przez niektóre przedsiębiorstwa podwyżek o 150 czy nawet 180%, bo — Państwo ma instrument w postaci regulatora, który ma prawo uregulować tę taryfę na poziomie niższym. Wtedy przedsiębiorstwo domaga się rekompensaty. I my tę rekompensatę damy — zapowiedział Morawiecki.

ustawa premier węgiel prad i gaz rekompensaty

Polacy nie muszą się martwić o drożyznę na zimę?

Perspektywa drożyzny na zimę nie obejmuje jedynie węgla. Jak pisaliśmy, obawy o ciągłość dostaw gazu spowodowały, że rekordowo zdrożał i w najbliższym czasie tanieć nie będzie. Energia elektryczna wytwarzana w naszym kraju, pochodzi głównie z paliwa jakim jest węgiel.

W związku z deficytem tego surowca w Europie, konieczny jest jego import z odległych krajów. Kryzys spowodowany embargiem na rosyjskie surowce i paliwa zacznie się na dobre w sierpniu. Polska stara się do tego czasu zrobić zapasy. Niestety nie jest jedyna i węgiel w dużej mierze jest już zakontraktowany. Ceny zaś nadal rosną, ze względu na duży popyt.

Obietnice premiera jeśli się pokryją z rzeczywistością mogą wspomóc Polaków przez ekstremalnie drogą zimą. Jest już bowiem jasne, że oprócz paliw do ogrzewania domów, zdrożeje żywność, usługi i raty w bankach.

Już nie węgiel, teraz gaz dla Polaków pnie się w górę. Ceny właśnie pobiły kolejny rekord

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News