Tani gaz dla polskich domów. Projekt na nowe dopłaty idzie do zmiany, niektórzy będą rozczarowani

Tani gaz dla polskich domów. Projekt na nowe dopłaty idzie do zmiany, niektórzy będą rozczarowani

paliwo gaz LPG z kryterium dochodowym dopłaty

Podaj dalej

Według najnowszych wiadomości projekt ustawy na nowe dopłaty dla Polaków przejdzie spore zmiany. Nieco szczegółów wniósł w tej sprawie premier Morawiecki, który zapytany w środę o zamrożenie cen gazu odpowiedział na ważne pytanie.

Nowe dopłaty nie będą dla wszystkich

W opracowaniu kolejnego wsparcia dla Polaków jest projekt ustawy wprowadzający dopłaty do gazu dla Polaków. Zakłada on szczególną ochronę niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. Ma to związek z trudną sytuacją na rynku gazu i panującą drożyzną.

Rząd w wykazie prac legislacyjnych wskazał, że nowa ustawa ma określić maksymalne ceny gazu dla gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, szpitali i organizacji pozarządowych.
Ponadto projektowana ustawa ma określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet, jakie przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym. Tym, które sprzedają paliwa gazowe odbiorcom objętym maksymalnymi cenami gazu.

Podjęcie ustawy ma zatem na celu zabezpieczenie tych, którzy korzystają z gazu ziemnego w Polsce przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego. Dziś już wiemy, że nie wszyscy dostaną wsparcie finansowe.

tanszy gaz z kryterium dochodowym dopłaty
fot. pixabay

Premier ujawnia- będzie kryterium dochodowe

Premier Morawiecki zapytany dziś o to, na jakim poziomie względem tego roku rząd zamierza zamrozić taryfy na gaz dla Polaków, ujawnił ważna informację. Ma ona związek z kryterium dochodowym, jakie w ramach wielu świadczeń już funkcjonuje.

— Jeśli chodzi o gaz, to jesteśmy w trakcie dyskusji. Wczoraj była bardzo pogłębiona i dobra dyskusja na Radzie Ministrów na ten temat. Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ten gaz na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku. Aczkolwiek rzeczywiście pojawiają się takie głosy, żeby zastosować kryterium dochodowe — powiedział w środę w Sulejówku, cytowany przez Business Insider.

Ono dobrze działa. Nie wiąże się z biurokracją, a jednocześnie jest — powiedzmy to sobie uczciwie — bardzo sprawiedliwe. I dlatego prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe. W ciągu najbliższych kilku dni ta decyzja zostanie podjęta — dodał w cytowanej wypowiedzi.

W związku z tym wielu Polaków wsparcia nie dostanie. Ilu? Dowiemy się w najbliższym czasie.

NIE PRZEGAP

Polacy w obliczu największego w historii kryzysu. Brakuje węgla i nie będzie też gazu

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News