Taka wiadomość ucieszy wielu Polaków. Dostaną dopłaty - blisko 20 000 zł extra do domowego budżetu

Taka wiadomość ucieszy wielu Polaków. Dostaną dopłaty - blisko 20 000 zł extra do domowego budżetu

dodatek na dziecko dopłaty

Podaj dalej

Koszty utrzymania i rachunki wzrosły na tyle, że każdy rodzaj dopłaty jest dziś mile widziany. Niezależnie od tego, czy są to pieniądze w postaci gotówki na konto, czy ulgi podatkowej stanowią ważne wsparcie. Dlatego wiadomość, że kwoty przewidziane na wsparcie dla rodziców wzrosną, ucieszy wielu z tych, którzy spełniają poniższe kryteria.

W tym roku wyższe dopłaty do podatku samotnych rodziców w Niemczech

Dobrą wiadomością dla Polaków, którzy przenieśli swój ośrodek życia do Niemiec, są nowe wyższe dopłaty do podatku. Ci, którzy są samotnymi rodzicami, nie zawsze mają łatwo. Dlatego urzędy skarbowe oferują w tym roku większe wsparcie w postaci ulgi podatkowej.

W tym roku kwota wzrosła do 4260 euro, ale na każde kolejne dziecko przysługuje im dodatkowe 240 euro. W rezultacie oszczędzają na podatku blisko 20 000 zł.

„Celem zwolnienia jest uwzględnienie w prawie podatkowym wyższych kosztów prowadzenia gospodarstwa domowego przez samotnych rodziców” – informuje Ministerstwo Rodziny w oficjalnym komunikacie.

dopaty na zycie w euro
Pixabay

Jakie wymogi trzeba spełniać, by zyskać ten rodzaj wsparcia?

W przypadku każdej z ulg należy spełniać określone wymogi, by z nich skorzystać. Tak samo jest w przypadku dodatkowych pieniędzy dla samotnych rodziców. Takie osoby zwykle mają prawo do Kindergeld lub Kinderfreibetrag. Co ważne nie jest istotne, czy dziecko jest własne, czy adoptowane. Musi być jednak zameldowane u rodzica chcącego skorzystać z rządowej dopłaty na życie.

Na dodatkowe pieniądze nie ma co liczyć rodzic będący w związku małżeńskim lub innym oficjalnie zarejestrowanym w urzędzie. Tak samo, jak samotny rodzic, jeśli prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z inną pełnoletnią osobą, na którą nie przysługuje im zasiłek rodzinny lub dodatek na dziecko.

Gdzie trzeba złożyć wniosek, by z dopłaty do wydatków skorzystać?

W zależności od rodzaju dochodów ulgę otrzymuje się inaczej. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą dostaną pieniądze wraz z rozliczeniem podatku dochodowego. Muszą jedynie dokonać odpowiednich wpisów w załączniku dotyczącym dziecka.

W przypadku osób pracujących na etatach ulga daje efekt w postaci obniżenia potrącanego podatku. Wszystko, co muszą zrobić to złożyć w urzędzie skarbowym wniosek o zakwalifikowanie do II klasy podatkowej. Obowiązuje ona do ukończenia przez dziecko 18 lat. Potem konieczne jest złożenie nowego wniosku z danymi dotyczącymi nauki szkolnej lub aktywności zawodowej dziecka.

NIE PRZEGAP

W wakacje nowe kosmiczne kary dla kierowców. O czym warto pamiętać, by nie stracić nawet kilku tysięcy złotych?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News