Taka jazda to mandat nawet 3000 zł. Policja przypomina, że nie toleruje tego nawyku i będzie karać

Taka jazda to mandat nawet 3000 zł. Policja przypomina, że nie toleruje tego nawyku i będzie karać

Taka jazda to mandat nawet 3000 zł. Policja przypomina, że nie toleruje tego nawyku i będzie karać

Podaj dalej

Kodeks drogowy stanowi jedyną obowiązkową lekturę, z jaką muszą się zapoznać kierowcy, tymczasem dla niektórych nawet wysoki mandat to za mała motywacja. To dlatego, że przepisy stoją na bakier do nawyków, które kierowcy pieczołowicie pielęgnują. Szczególnie jeden bardzo ciężko wyeliminować.

Policja wysyła jasny komunikat do kierowców przyklejonych do lewego pasa

Widok samochodu uporczywie jadącego lewym pasem wciąż nie należy do rzadkości na polskich drogach. Obojętnie, czy jest to droga dwujezdniowa, czy pasów jest więcej, wielu kierowców wybiera skrajnie lewy pas bynajmniej nie po to, by w wyprzedzić innych użytkowników drogi.

Tymczasem polskie prawo zobowiązuje wszystkich kierowców do poruszania się prawą stroną jezdni, o ile nie wykonują manewru wyprzedzania. Wynika to z zapisu art. 16 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Z policyjnych danych wynika, że kierowcy przepis ten ignorują, co w znacznym stopniu ogranicza, spowalnia i często tamuje ruch. Co najgorsze zmusza innych kierowców do konieczności podejmowania ryzykownych działań.

Wyprzedzanie z prawej strony na trasach szybkiego ruchu i autostradach jest dozwolone, ale zmiana pasa ruchu przy dużych prędkościach to bardzo niebezpieczny manewr. Dodatkowo stan wzburzenia emocjonalnego, to zawsze najprostszy sposób na kłopoty.

W związku z tym policja przypomina, że będzie karać kierowców przyklejonych do lewego pasa.

policja mandat
fot,Śląska Policja

Mandat nawet 3 000 złotych

Policja przypomina kierowcom, że złe przyzwyczajenia mogą kosztować wysoki mandat. Kierując pojazdem, na drodze dwujezdniowej, czyli na dwupasmówce mają obowiązek jechać po prawej stronie jezdni, nawet jeśli lewy pas jest wolny. Lewy pas służy w Polsce, gdy wykonania manewru wyprzedzania czy omijania.

Analitycznie taka sama zasada panuje na drogach, gdzie jest więcej pasów. Tam również obowiązują te same zasady- kierowca jest zobowiązany jechać po prawej stronie.
Nowy taryfikator przewiduje wysoki mandat za to wykroczenie. Najniższa kwota to 500 zł, najwyższa wynosi 3 000 zł.

Wysokość kary zależy od miejsca i okoliczności wykroczenia. Dlatego kierowcy, którzy mają tendencję do poruszania się lewym pasem przez wiele kilometrów, powinni jak najszybciej zmienić swoje przyzwyczajenie. Bezpośrednio po wykonanym manewrze wyprzedzania lub omijania należy z powrotem zająć pas ruchu, będący najbliżej prawej krawędzi jezdni. Na drogach w Polsce prowadzone są wzmożone kontrole policji.

NIE PRZEGAP

Polscy kierowcy robią to odruchowo. Zapominają, że mandaty w tej sytuacji to czasem 2 000 zł

Specjaliści ostrzegają kierowców- tę czynność musi wykonać KAŻDY przed sprzedażą samochodu

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News