Tak nie należy jeździć samochodem - mandat na 7000 zł murowany i na długo pożegnasz się z prawem jazdy [WIDEO]

Tak nie należy jeździć samochodem - mandat na 7000 zł murowany i na długo pożegnasz się z prawem jazdy [WIDEO]

mandat rower zima

Podaj dalej

Nowy surowy taryfikator nie dla wszystkich jest wystarczającym motywatorem do tego, by okazji na wysoki mandat unikać. Często brak radiowozu w pobliżu wydaje się na tyle kuszący, by skorzystać z dostępnych pod stopą koni mechanicznych w sposób nie całkiem zgodny z prawem. Czym może to skutkować?

Policja nie widzi? To nie znaczy, że kary można uniknąć

Przekonanie o tym, że mandat nie zawsze jest możliwy, bo w pobliżu nie widać żadnego radiowozu bywa wielkim błędem. To dlatego, że oprócz patroli drogówki ulice i drogi są często monitorowane przez kamery, a i wśród kierowców nie brakuje takich, którzy posiadają wideorejestratory. Wtedy nawet brawurowa ucieczka przed radiowozem nie jest gwarantem uniknięcia kary.

Przykładem takiej sytuacji jest brawurowy przejazd kierowcy ulicami miasta, zarejestrowany kamerami miejskiego monitoringu w Ropczycach. Na zamieszczonym poniżej wideo, widać jak kierowca wyprzedza w miejscach niedozwolonych, niejednokrotnie naraża na niebezpieczeństwo pieszych, a na dodatek prowokuje zderzenia czołowe. W rezultacie inni uczestnicy ruchu muszą ratować się ucieczką albo zatrzymać, by wyjść z tej sytuacji cało.

kierowca mandat wyprzedzanie
YouTube

W tym przypadku kara to mandat na 7000 zł i utrata prawa jazdy na blisko rok

Nagranie z kamer monitoringu udostępniła policja, która była również świadkiem wyczynów młodego kierowcy. Ma to na celu uświadomić kierowcom, zwłaszcza tym młodym pełnym entuzjazmu za kierownicą, że kar nie da się uniknąć.

Finał tej sprawy nastąpił w grudniu. Wówczas na rozprawie sądowej orzeczono wobec 23-letniego kierowcy konieczność zapłaty za ten przejazd 7000 zł. Ponadto odebrano mu prawo jazdy na okres 11 miesięcy. Dokument ten jest kluczowy dla kierowców. Stanowi nie tylko uprawnienie do kierowania pojazdami, ale także obarcza kierowcę odpowiedzialnością, bo dostaje w posiadanie kilka ton poruszających się na kołach. Gdy trafią w nieodpowiednie ręce, stanowią śmiertelne zagrożenie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News