Szykują się ważne zmiany na drogach. Kierowcy powinni o nich wiedzieć, by nie dać się zaskoczyć

Szykują się ważne zmiany na drogach. Kierowcy powinni o nich wiedzieć, by nie dać się zaskoczyć

kierowcy autostrady nowe znaki mandat

Podaj dalej

Wraz z nadejściem nowego roku kierowcy powinni wiedzieć, że na drogach pojawi się nowe oznakowanie. Niektóre zyska nowy wygląd, a niektóre uwzględni  zmiany, jakie zachodzą w mobilności. Wszyscy lubiący podróżować po Europie i jeżdżący samochodem zawodowo powinni się z nimi zapoznać.

Kierowcy powinni wiedzieć czego się spodziewać, by nie być zaskoczonym

Kierowcy w 2023 roku muszą się liczyć z wieloma zmianami przepisów. Część z nich powinna być przygotowana na zmiany w oznakowaniu, jakie może napotkać na drogach. Zwłaszcza kierowcy zawodowi, świadczący pracę na trasach zagranicznych oraz ci, którzy lubią za kierownicą zwiedzać Europę. By nie być zaskoczonym, warto wiedzieć czego się spodziewać.

Hiszpania to popularny wśród Polaków kierunek wakacyjny. Wielu decyduje się na miejscu wynająć samochód, by móc delektować się kulturą i krajobrazami jakie oferuje, a część podróżuje do niej zawodowo za kierownicą ciężarówek. W obu przypadkach warto wiedzieć, że w tym roku wiele się zmieni na hiszpańskich drogach, jeśli chodzi o oznakowanie.

Hiszpańska Generalna Dyrekcja Ruchu Drogowego (DGT) przedstawiła już projekty nowych znaków drogowych, które będzie można spotkać. Kierowcy spotkają je  przy drogach i autostradach.

nowe znaki dla kierowcy hiszpania 2023
www.laverdad.es

Najważniejsze informują o zakazach i niebezpieczeństwach

Zgodnie z dekretem królewskim zmieniającym ogólne przepisy ruchu drogowego, będącym w fazie projektu, aktualizacji podlega m.in znak STOP dotyczący przejść dla pieszych, znak ostrzegawczy związany z mgłą i bliskością strefy szkolnej.

Wśród ważniejszego oznakowania, jakiego kierowcy mogą się spodziewać, jest to, dotyczące nowego środka transportu. Mówi o zakazie wjazdu do określonego obszaru lub drogi, urządzeń transportu osobistego tj. hulajnogi elektryczne. Będzie o nim informował znak R-118.

Znak P-35 ma ostrzegać kierowców przed niebezpieczeństwem wynikającym z bliskości odcinka między zbiegiem a rozwidleniem drogi, na którym kierowcy często zmieniają pasy ruchu. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem kolizji.

Nowy znak P-24a to ostrzeżenie dla kierowców o niebezpieczeństwie związanym z obszarem, na którym przez drogę jezdnię mogą przechodzić dzikie zwierzęta. Dziki, w tym przypadku występują najczęściej.

Znak P-33 pojawi się w nowej odsłonie. Oznacza niebezpieczeństwo związane z bliskością obszaru, w którym często widoczność może być ograniczona. Powodem mogą być mgły, deszcze, śnieg, dym itp.

Nowy znak R-120 jest bardzo ważny dla kierowców samochodów spalinowych. Informuje o ograniczeniu wjazdu pojazdów spalinowych na określone obszary. Kryteria sporządzono w oparciu o klasyfikacje środowiskowe. Takie oznakowanie stanie przy wjazdach do Stref Niskiej Emisji (ZBE). Jego uzupełnieniem będą tablice lub plakaty ze szczegółową specyfikacją. Wjazd na taki obszar będzie możliwy jedynie z odpowiednią ekologiczną plakietką.

NIE PRZEGAP

Od 5 grudnia wchodzą nowe przepisy. Musi je znać każdy kierowca!

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News