Sytuacja jest dramatyczna- składy węgla kończą działalność. Gdzie Polacy zrobią zakupy?

Sytuacja jest dramatyczna- składy węgla kończą działalność. Gdzie Polacy zrobią zakupy?

zakupy węgla na składach

Podaj dalej

Sytuacja na rynku węgla jest bardzo trudna. Tak źle na składach surowca dawno nie było. Węgiel można kupić na niewielu, a część ich właścicieli właśnie zamyka działalność. Skąd taka decyzja?

Polacy mogą mieć problem z zakupem węgla na składach

Jak pisze Rzeczpospolita, sytuacja na polskich składach węgla jest dramatyczna. Surowca na wielu z nich nie ma, a jeśli jakiś się trafi, to jest bardzo drogi. Wielu sprzedawców nie posiada surowca na składach od ponad 4 miesięcy. W związku z tym, że szanse na poprawę sytuacji maleją, wielu właścicieli zakończyło działalność. Dlaczego składy świecą pustkami?

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, Polska Grupa Górnicza już nie sprzedaje swojego surowca przedsiębiorcom, bo rozwiązała z nimi umowy z końcem zeszłego miesiąca. Wszyscy Polacy chętni na zakup tańszego węgla i ekogroszku od kilku miesięcy muszą się gimnastykować, by kupić go e- sklepie producenta. Składy świecą pustkami, bo producenci polskiego węgla budują nową sieć sprzedawców.

zakupy węgla na składach
Pixabay

Potrzebują pośredników, ale nadal nie zawarto z nimi stosownych umów

Sytuacja właścicieli składów jest dramatyczna, wielu z nich nie przetrwa kryzysu energetycznego.

Branża pośredników węgla wkrótce zniknie z mapy naszego kraju. PGG wypowiada umowy, nie podaje powodów takiej decyzji i nie mówi co dalej. To oznacza, że sektor, który może zatrudniać nawet 40 tys. osób, przejdzie do historii. PGG monopolizuje handel. Widział pan kiedyś piekarnię, która piecze chleb, sprzedaje go i dowozi na drugi kraniec kraju? Z taką sytuacją mamy obecnie – mówi sprzedawca z woj. łódzkiego cytowany przez Rzeczpospolitą.

Dziś z blisko 8 000 składów, działa zaledwie połowa. To oznacza, że kupno węgla może być sporym problemem dla Polaków.

Sprawa jest poważna, a właściciele już zamykają biznesy lub zaraz to zrobią, a ktoś przecież ten węgiel ktoś musi dostarczać. Same kopalnie tego nie zrobią. Mamy obecnie krajowego monopolistę, które stara się zbudować nową sieć autoryzowanych sprzedawców węgla – czytamy w Rzeczpospolitej.

Dodatek na węgiel- w urzędach kolejki i problemy. Ten zapis ustawy sporo komplikuje

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News