System eCall przyczyną mandatu na ponad 1000 zł. Kierująca BMW czegoś takiego się nie spodziewała

System eCall przyczyną mandatu na ponad 1000 zł. Kierująca BMW czegoś takiego się nie spodziewała

system ecall BMW sprawcą mandatu

Podaj dalej

Nowoczesne systemy w samochodach potrafią zaskakiwać kierowców w mało przyjemny sposób, o czym się przekonała właścicielka BMW. Obligatoryjny od jakiegoś czasu system eCall uszczuplił jej budżet o ponad 1000 złotych mandatu.

Funkcjonariusze przyjechali wezwani przez system eCall w BMW

Montowany fabrycznie przez wymogi Unii Europejskiej system eCall w samochodach, zaskoczył właścicielkę BMW. Zadziałał bez jej wiedzy, co było dla niej mało przyjemną niespodzianką.

System, który ma za zadanie powiadomić służby drogowe o wypadku, wezwał 18 sierpnia patrol policji w Rawie Mazowieckiej, wysyłając  powiadomienie. Policja odebrała wiadomość z systemu eCall o wypadku drogowym i udała się pod wskazaną lokalizację.

Kierująca BMW nie kryła zaskoczenia, bo sama funkcjonariuszy nie wzywała.

cd.tekstu pod grafiką

system ecall BMW sprawcą mandatu
YouTube

Miało być bez mandatu, ale system wszystko popsuł

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Rawie Mazowieckiej, system eCall przyczynił się do wystawienia mandatu kierującej BMW.

Wezwani przez system funkcjonariusze zastali na miejscu dwa samochody, z których jeden uległ uszkodzeniu na skutek kolizji. Jak się okazało, jadąca za kierowcą Toyoty 19-latka, nie zachowała bezpiecznej odległości i uderzyła w tył auta należącego do 70-latka. Do sytuacji doszło, gdy kierowca Toyoty ustąpił pieszemu pierwszeństwa na pasach.

Pomimo tego, że nikt nie został poszkodowany, a kierowcy byli trzeźwi, wezwani przez system eCall funkcjonariusze, nie omieszkali wystawić mandatu właścicielce BMW.

W rezultacie kierująca autem 19-latka musi zapłacić 1100 zł, a ponadto na jej konto trafiło 6 punktów karnych. Podobnej sytuacji mogą się spodziewać wszyscy kierowcy samochodów osobowych, wyprodukowanych po 31 marca 2018 roku.

Komunikaty z eCall przekazują dane o aucie, lokalizację w chwili zdarzenia, oraz adnotację, że system zadziałał automatycznie.

Zignorowanie tego znaku kosztuje sporo. Mandat na czterocyfrową kwotę, to nie koniec kłopotów

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News