System Autopilot zapobiegł wypadkowi. To najlepsza reklama marki, którą stworzył Elon Musk [WIDEO]

System Autopilot zapobiegł wypadkowi. To najlepsza reklama marki, którą stworzył Elon Musk [WIDEO]

pijany kierowca Tesli Autopilot elon musk

Podaj dalej

Wyposażona w autopilota Tesla, była świadkiem wielu nieodpowiedzialnych zachowań kierowców. Elon Musk miał w związku z tym wiele nieprzyjemności. Jak się okazuje system potrafi zadziałać prewencyjnie, czyli tak jak pierwotnie zakładano.

System Autopilot zapobiegł wypadkowi na autostradzie

Jak wykazuje raport Międzynarodowego Forum Transportu z 2019 r. w Norwegii zaledwie 8% śmiertelnych wypadków, powodują pijani kierowcy. Biorąc pod uwagę fakt, że najbardziej popularnym samochodem jest w tym kraju Tesla, wychodzi na to, że znamy powód tak niskich statystyk.

Jak wiadomo, Elon Musk wyposażył Teslę w nowoczesne oprogramowanie, które pozwala bezpiecznie poruszać się po drogach. Nawet gdy zawiedzie łącznik między kierownicą a pedałem gazu. Dowodem na prawdziwość tej hipotezy jest ostatni incydent na autostradzie E6, do którego doszło w piątek po południu w pobliżu Langhus.

Jak poinformowała norweska policja, początek weekendu był na tyle męczący dla jednego z kierowców, że zasnął za kierownicą. Takie zgłoszenie przyjęła bowiem policja, od jednego z zaniepokojonych kierowców.
Mężczyzna poinformował służby, że widzi jadącą autostradą Teslę Model S, której kierowca zupełnie nie kontroluje samochodu i śpi za kierownicą.

Tesla Model S przez cały czas nagrania, które zamieszczamy poniżej, trzymała się swojego pasa ruchu. Tym samym zadbała o bezpieczeństwo pozostałych kierowców. W pewnym momencie samochód wyposażony w system Autopilota wykrył brak reakcji ze strony kierowcy. W rezultacie Tesla Model S zatrzymała się w pobliskim tunelu i uruchomiła światła awaryjne, zanim do akcji wkroczyła policja.

Ponieważ nie było wiadomo czy kierowca zasnął, czy zasłabł, na miejsce wezwano służby ratunkowe. Jak się okazało przyczyną „zasłabnięcia” był nadmiar alkoholu. Pijany 24-latek zaprzeczył, jakoby powadził samochód, jednak nagranie stanowi niezbity dowód.
W rezultacie mężczyzna czasowo stracił prawo jazdy, a przeciwko niemu toczy się postępowanie.

pijany kierowca Tesli Autopilot elon musk
foto: VGno

Elon Musk i jego Tesla poprawią bezpieczeństwo na drogach?

Taki incydent w przypadku samochodu bez nowoczesnego systemu na pokładzie, mógłby skończyć się tragicznie. Statystyki wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców, mówią same za siebie.
Obecny Autopilot Tesli w wersji FSD Beta 9.1 jest jeszcze bardziej zaawansowany i wydajny niż ten zainstalowany we wspomnianym Modelu S.
Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, które opracowuje dla Tesli Elon Musk wraz z gronem inżynierów, są rzeczywiście kluczowe dla bezpieczeństwa na wszystkich drogach na świecie. Być może pomimo wielu niebezpiecznych sytuacji, o których pisaliśmy tutaj, z czasem kierowcy docenią ich wartość. Nie da się ukryć, że nawet podstawowe funkcje Autopilota, który budzi kontrowersje, ratują życie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News