Słuchasz radia w samochodzie? Lepiej uważaj, to może cię kosztować ponad 700 złotych

Słuchasz radia w samochodzie? Lepiej uważaj, to może cię kosztować ponad 700 złotych

media center w samochodzie abonament rtv

Podaj dalej

Dziś w każdym samochodzie niezależnie od poziomu wyposażenia znajduje się radio lub nowczesne „media center”, które pozwalają słuchać muzyki, nawigować z pomocą nowoczesnych map czy oglądać TV. Czy trzeba obowiązkowo opłacać te usługi abonamentem RTV?

Jeśli masz to w samochodzie- zapłacisz od 90 do 300 zł

Obowiązek zapłaty i jej wysokość zależy od wielu czynników. Ogólnie rzecz biorąc wszyscy kierowcy korzystający z radia i centrów multimedialnych powinni wnieść opłatę abonamentową RTV, ale są od tego wyjątki.

Taki obowiązek mają jedynie ci, którzy abonamentu nie opłacają w mieszkaniu, jakie zajmują. To dlatego, że opłatą abonamentową objęto wszystkie posiadane urządzenia- w tym te, jakie znajdują się w samochodzie właściciela mieszkania.

Ile obowiązkowo trzeba zapłacić, jeśli nie opłacasz domowego abonamentu RTV? Kwoty są różne w zależności od tego, co znajduje się na wyposażeniu samochodu. Opłata za zwykłe radio wynosi 7,5 zł miesięcznie, zaś w przypadku bardziej zaawansowanych multimediów- 24,50 zł za miesiąc. To blisko 300 zł rocznie, ale przewidziano zniżki dla tych, którzy płacą jednorazowo za cały okres. A co jeśli kierowca opłaty nie uiści?

radio w samochodzie kara abonament rtv
foto: M.Hajduk

Kary nawet powyżej 700 zł

Każdy kierowca, który nie uiścił należnej opłaty, musi się liczyć z konsekwencjami. Obowiązek jest to i kara musi być. Jej wysokość podobnie jak w przypadku abonamentu zależy od tego, z czego korzysta kierowca w samochodzie.

Brak opłaty w przypadku samego radia to kara w wysokości 225 zł. W przypadku nowoczesnych multimediów kara znacznie wzrasta do kwoty 735 zł. Na szczęście nie wszyscy muszą płacić abonament i kary, jeśli go nie zapłacą.

Rządzący zwolnili bowiem z opłat abonamentowych: osoby powyżej 75 roku życia, osoby, od 60 lat, które mają prawo do emerytury ( ważna jest jej wysokość), inwalidów z I grupą inwalidzką, kombatantów (inwalidów wojennych lub wojskowych).

Kierowcy diesli w obliczu poważnych problemów. Będą jeździć jeszcze drożej, albo nawet wcale

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News