Idą zmiany w odnowieniu prawa jazdy przez seniorów
W związku z tym, że coraz częściej pojawiają się w mediach informacje o kolizjach i wypadkach z udziałem seniorów, to ustawodawcy zastanawiają się nad ograniczeniami dostępu do prawa jazdy. Kierowcy powyżej 65 roku życia w Europie coraz częściej goszczą w statystykach wypadków. W niektórych sytuacja jest na tyle poważna, że bierze się pod uwagę wprowadzenie zmian w zakresie odnowienia prawa jazdy.
Kierowcy powyżej 65 roku życia stanowią coraz liczniejszą grupę kierowców. W niektórych krajach w Europie stanowią aż 10% ogółu, a będzie ich jeszcze więcej. Nie jest tajemnicą, że to dla nich Unia Europejska szykuje obowiązkowe badania psychologiczne już od 2024 r.
Nie jest to jednak jedyna zmiana, jaka ich czeka. W związku z tym, że w Hiszpanii jeden na trzy wypadki drogowe powodują osoby starsze, to muszą się liczyć ze zmianami odnośnie obowiązywania prawa jazdy.

Obowiązkowe testy fizyczne i techniczne i dopiero prawo jazdy- na 2 lata, a nie 5
Obecnie nie ma ograniczeń wiekowych dla odnowienia prawa jazdy w Hiszpanii. To oznacza, że za kierownica podobnie jak w Polsce mogą zasiadać nawet osoby w wieku 100 lat. To może się wkrótce zmienić. Rozważa się skrócenie okresu odnowienia prawa jazdy dla osób powyżej 65 roku życia. Na razie ten okres wynosi 5 lat. Dla porównania w Polsce to maksymalnie 15 lat.
„Teraz od 65 roku życia odnawia się prawo jazdy na pięć lat. Ale przedłużanie prawa jazdy na pięć lat osobie w wieku 90 lat wydaje się dziwne ”- mówi Pere Navarro, dyrektor DGT.
O ile nie przewiduje się wprowadzenia zakazu prowadzenia pojazdów dla osób powyżej 65 lat, to pojawią się nowe rozwiązania, niezbędne dla przedłużenia ważności uprawnień. Mówi się, że okres, na jaki otrzymają dokument skrócony będzie do 2 lat, a kierowcy przejdą badania, zanim takie uprawnienia dostaną.
Taki pomysł oczywiście wywołuje kontrowersje. Jak wiadomo, w skali ogólnej wypadków wiodą prym ci kierowcy poniżej 25 roku życia. Nie jest jednak tajemnicą, że nawet bardzo spokojna jazda może być przyczyną wypadku. Zwykle oznacza jednak, że są one mniej poważne. Polacy w ponad połowie ankietowanych uważają, że 65 rok życia jest w sam raz na sprawdzenie, czy stan zdrowia kierowcy pozwala mu na bezpieczne prowadzenie pojazdu. Czytaj także: Dziś w Polsce warto zwrócić uwagę na to oznakowanie. Nie wiesz o czym mówi znak B-38? Kierowcy płacą nawet 600 zł za karę