Seniorzy na taki dodatek czekali i dostaną go w 2024 r. Będzie czterocyfrowy i niezależny od dochodu

Seniorzy nie dość, że w przyszłym roku zyskają dodatek w postaci trzynastki i czternastki, to zyskają zupełnie nowe świadczenie. W rezultacie ekstra pieniędzy do wydania będzie dla wielu znacznie więcej niż w 2023 r. Ustawa w tej sprawie jest już podpisana i mowa w niej o znacznie większej kwocie niż uchwalona na stałe czternasta emerytura.

podatki wybory koalicja obywatelska
Podaj dalej

Seniorzy zyskają nowe wsparcie finansowe – data jest już znana

W Polsce mamy miliony emerytów i rencistów. Seniorzy mają różną sytuację finansową, jedni lepszą, a drudzy gorszą. Podobnie jest z ich stanem zdrowie. Jedni korzystają z uroków jesieni życia, a drudzy ogromne środki przeznaczają na leki, rehabilitację i zabiegi poprawiające jakość życia. Niejednokrotnie wymagają wsparcia w wielu codziennych czynnościach. Rządzący uznali, że wśród nich jest jedna grupa, która zasługuje na wsparcie finansowe z budżetu państwa.

Ustawa, która wprowadza nową formę bezzwrotnego dofinansowania, już jest. Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Do kogo trafi tym razem?

seniorzy świadczenie wspierające
Pixabay/ Marie Anne

Nawet 3900 zł na seniora w ramach nowego świadczenia

Nie jest tajemnicą, że rząd już oficjalnie zapowiedział podwyżki dla wszystkich Polaków. Te w przyszłym roku będą nie tylko seniorów, ale także pracujących Polaków. Pieniędzy do wydania będzie zatem jeszcze więcej.

W związku z tym, że rządzący nowym świadczeniem będą wspierać określoną grupę seniorów, nosi ono nazwę świadczenia wspierającego. To będzie nowość w dodatkach, która nie wymaga spełnienia żadnego kryterium dochodowego.

Wysokość nowego świadczenia wyniesie od 40 do 220% renty socjalnej. Ta obecnie wynosi 1588,44 zł, ale od marca wzrośnie (1783,80 zł). Kto takie pieniądze otrzyma? Będzie to forma wsparcia, jaką otrzymają seniorzy niepełnosprawni.

Przez pierwsze 2 miesiące otrzymają co najmniej 635,37 zł. Potem może to być kwota 713,52 zł miesięcznie. Maksymalnie niepełnosprawni mogą liczyć na bezzwrotne 3 494,57 zł przez pierwsze 2 miesiące 2024 r. Potem będzie to nawet 3 922,60 zł.

Na co seniorzy wydadzą takie pieniądze i czy tylko oni mogą się o nie starać?

Taki dodatek do świadczeń ma służyć na częściowe pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych takich osób. Jego poziom finansowy określono na poziomie od 70 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia.

Od 1 stycznia 2024 r. – świadczenie wspierające otrzymają osoby z niepełnosprawnościami z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia od 87 do 100 pkt,
Z dniem 1 stycznia 2025 r.– świadczenie wspierające otrzymają osoby z niepełnosprawnościami z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia od 78 do 86 pkt. Rok później, od 1 stycznia, taki dodatek trafi do osób niepełnosprawnych z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia od 70 do 77 pkt.

Świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024 r. przysługiwać będzie nie tylko niepełnosprawnym seniorom. Z takiego skorzystać mogą bowiem osoby w wieku od ukończenia 18, roku życia posiadające decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Taką wyda wojewódzki zespół do spraw orzekania
o niepełnosprawności (powołany u wojewody). NIE PRZEGAP: Od 23 września taką gotówką Polacy nie zapłacą. Od soboty będzie kompletnie bezużyteczna

Przeczytaj również