Seniorzy na drogach. Idą zmiany - w niektórych przypadkach prawo jazdy tylko na 2 lata

Seniorzy na drogach. Idą zmiany - w niektórych przypadkach prawo jazdy tylko na 2 lata

senior prawo jazdy dodatek nie tylko z zus

Podaj dalej

Na drogach w całej Europie, coraz większą wagę przywiązuje do bezpieczeństwa, a by je zwiększyć trzeba będzie m.in częściej odnawiać prawo jazdy. Przeprowadza się wiele badań w sprawie przyczyn wypadków, by wyeliminować słabe ogniwo pojawiające się w wynikach. Wyniki jednych z nich zadecydowały o kolejnych ograniczeniach – tym razem dla seniorów.

Kiedy seniorzy dostaną prawo jazdy na nowych warunkach?

We wszystkich krajach prawo jazdy jest naczelnym dokumentem kierowcy. Jak wiele innych ma swoją datę ważności. Potem kierowca musi je odnowić, by uniknąć mandatu i bolesnych konsekwencji w razie spowodowania kolizji bądź wypadku.

Wraz z początkiem 2024 roku w życie wejdą nowe przepisy, które oznaczają, że po 65 roku życia kierowcy zyskają nowe obowiązki. Każda osoba w tym wieku musi się przygotować na obowiązkowe badania psychologiczne- jeśli nadal chce prowadzić samochód. A co z seniorami powyżej 70 roku życia?

W Polsce nie ma dla nich żadnych specjalnych przepisów i restrykcji, jeśli są zdrowi. Unia ma już jednak propozycję – maksymalnie 5 lat jazdy bez badań. To jednak nie jedyna zmiana przepisów w tej sprawie.

senior prawo jazdy
Freepik

W tym przypadku 2 lata bez badań to warunek

Badania przyczyn wypadków w Hiszpanii wykazały, że 30% ginących w ten sposób, to osoby powyżej 65 roku życia. Dlatego Generalna Dyrekcja Ruchu DGT rozważa, by osoby w tym wieku odnawiały prawo jazdy częściej niż chciałaby UE.

O ile odnawianie prawa jazdy od 65 roku odbywać się będzie co pięć lat, to od 70 roku życia już co 2 lata. W ten sposób dąży się do tego, aby wszystkie starsze osoby w Hiszpanii, które nadal siedzą za kierownicą, przeszły testy fizyczne. Mają one ustalić, czy ich zdolność do prowadzenia samochodu jest odpowiednia, czy nie.

W rezultacie prawo jazdy dostaną tylko na 2 lata. W przypadku nie zaliczenia wymaganych testów nie usiądą już za kierownicą samochodu.
Biorąc pod uwagę wysoki odsetek ofiar śmiertelnych osób powyżej 65 roku życia na drogach w Europie, DGT nie chce, aby ci kierowcy, którzy nie mają już pewnych umiejętności, narażali życie swoje i innych na drodze. NIE PRZEGAP: Rząd już postanowił. Nowy dodatek możliwy już od czerwca – to nawet 1600 zł do pensji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News