Seniorzy dostaną jednak więcej do emerytury? Wiadomo, kiedy pojawi się taki dodatek

Seniorzy dostaną jednak więcej do emerytury? Wiadomo, kiedy pojawi się taki dodatek

dodatek emerytura pieniadze

Podaj dalej

Seniorzy mają ostatnio powody do zadowolenia, bo zyskują w tym roku dodatek finansowy do 13-tki i 14-tki od rządu. To jednak nie koniec korzyści finansowych, bo rządzący mają w zanadrzu kolejne ekstra pieniądze dla tej grupy Polaków. Jak informuje Gazeta Wyborcza, wiadomo już, kiedy i jak ono mogłoby wyglądać.

To będzie świetna wiadomość dla seniorów

Seniorzy w najbliższym czasie według zapowiedzi rządu mają skorzystać finansowo na bezpłatnych leków, ale to nie wszystko, bo będzie jeszcze jeden dodatek finansowy do świadczeń, jakie otrzymują. Według informacji Gazety Wyborczej, jest już propozycja, by w waloryzacji świadczeń seniorów zaszły ważne zmiany. Okres przedwyborczy jest najlepszy na ogłoszenie takiej wiadomości, więc czekamy na więcej szczegółów. Co na razie wiadomo?

Jak udało się dowiedzieć dziennikarzom GW, tym razem dodatek finansowy zyskają najstarsi seniorzy. W przyszłym roku waloryzacja będzie wyższa, bo zamiast podwyżki o 20% realnego wzrostu płac, wskaźnik ten wyniesie tym razem aż 50%. To ważna informacja, bo to na jego podstawie i na wysokości średniorocznej inflacji, oblicza się waloryzację świadczeń dla seniorów.

W tym roku takie świadczenia zrewaloryzowano na poziomie 14,8%. Teraz rządzący zastanawiają się, czy nie wprowadzić zagwarantowanej kwoty minimalnej podwyżki. To oznacza jeszcze więcej pieniędzy w 2024 r.

– Emeryci to jest jedna z grup, o którą staramy się dbać szczególnie. Tym razem też się nimi zaopiekujemy. Propozycje, o których poinformujemy, na pewno będą zauważalne i ogłoszone najprawdopodobniej na następnym partyjnym spotkaniu, w czerwcu – mówi money.pl jeden z parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

dodatek zus swiadczenia senior
Freepik

Kolejny dodatek do świadczeń to nierówna walka z inflacją

Każdy kolejny dodatek do emerytur i rent seniorów, to wynik nierównej walki rządzących z inflacją. Każde takie dofinansowanie szybko znika z portfeli, ale pojawia się zdecydowanie częściej niż w latach ubiegłych.

Rządzący nie mają wątpliwości, że seniorzy będą zadowoleni, co może być ich atutem w nadchodzących wyborach. To w tej grupie mają największe wsparcie. Opozycja uważa, że to za niskie dofinansowania, które i tak zjada inflacja. Taka waloryzacja powinna być podwójna. Ma także inną propozycję- by waloryzacja działała według tego samego mechanizmu, co podwyżka płacy minimalnej. Czyli jeśli inflacja przekracza 5%, to rewaloryzacja tak jak płaca minimalna powinna być podwyższana dwukrotnie w ciągu roku.

Obecnie seniorzy czekają na decyzję sejmu, który dziś debatuje nad tym, czy i od kiedy wprowadzić „Czternastkę” na stałe, jako dodatek do świadczeń, jakie pobierają. Mieliby je otrzymywać ci, którym wypłaca się świadczenia do kwoty 2900 zł brutto. NIE PRZEGAP: Ten dodatek jest hitem wśród Polaków. Rząd już zapowiada – dołoży do puli kolejne pieniądze

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News