Są już wnioski na nowe dopłaty. Kto może je złożyć, by zyskać nawet 120 000 zł na samochód?

Są już wnioski na nowe dopłaty. Kto może je złożyć, by zyskać nawet 120 000 zł na samochód?

oszczędność oszczędności pieniądze karta dużej rodziny

Podaj dalej

Bycie mobilnym daje dużą wolność i swobodę przemieszczania się, a uzyskanie dopłaty na to, by kupić swój własny środek transportu to coś, o czym marzy wielu Polaków. Zwłaszcza tych, którym znacząco ułatwi życie. Nie wszyscy bowiem mogą korzystać z alternatywnych środków transportu bezproblemowo. Dla nich właśnie udostępniono wnioski pozwalające wydać mniej na zakup samochodu nowego lub używanego.

Nowy dodatek to nawet 80% kosztu zakupu samochodu

Dopłaty na zakup samochodu, nowego lub używanego ruszyły od 1 marca, a teraz opublikowano wnioski, które pozwalają zyskać spore pieniądze na własny środek transportu. Kto może się o nie starać?

Środki pieniężne oferowane są w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. Pochodzą z państwowych zasobów PRFON i nie wymagają zwrotu. Jego adresatem są ci, którzy borykają się z dużymi problemami w przemieszczaniu się – pod każdym względem. Chociażby dlatego, że muszą np. korzystać z wózka inwalidzkiego.

dopłaty samochód pfron
Allegro

Jakie dopłaty i czy jest limit kosztu zakupu samochodu?

Nowa forma wsparcia, jaka pojawiła się w tym miesiącu polega konkretnie na dofinansowaniu zakupu dostosowanego samochodu osobowego. Co ten termin oznacza?

Pod tym pojęciem „dostosowany samochód osobowy” kryje się taki samochód, który zmodyfikowano tak, by kierowca bądź pasażer z niepełnosprawnością mógł go prowadzić lub zając w nim miejsce bez konieczności przesiadania się z wózka inwalidzkiego. Ile dopłaty można zyskać i od czego jej wysokość zależy?

Cena ma wpływ na wysokość dofinansowania do samochodu. Wysokość dopłat przedstawia się następująco:

W przypadku, gdy samochód ma być dostosowany do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną dopłata wyniesie 80%. To, jeśli kosztuje do kwoty 150.000,00 zł. Następnie nadwyżka ponad kwotę 150.000,00 zł do kwoty 250.000,00 zł to dopłata w wysokości 50%. Kwoty dopłat będą osiągać też nawet 30%. To w przypadku, gdy nadwyżka na zakup auta sięgnie ponad kwotę 250.000,00 zł do kwoty 300.000,00 zł.

Mówiąc prościej, jeśli samochód dostosowany do prowadzenia przez osobę z niepełnosprawnością, kosztuje 280 000 zł, maksymalna wysokość dopłaty to 179 000 zł. Co, gdy niepełnosprawny ma być pasażerem, a nie kierowcą samochodu?

Jeśli samochód kosztuje do kwoty 130.000,00 zł – dopłata wyniesie 85%. Gdyby koszt zakupu wyniósł ponad 130.000,00 zł do kwoty 200.000,00 zł – 50%. Samochód na kwotę ponad 200.000,00 zł do kwoty 230.000,00 zł, to dofinasowanie 30%.

dopłaty samochód
Pixabay

Czy samochód sam w sobie musi jakieś warunki spełniać?

Ważne jest by data pierwszej rejestracji pojazdu, na którego chcemy uzyskać dopłatę, nie może być wcześniejsza niż 72 miesiące przed datą podpisania umowy na dofinansowanie. Bez znaczenia jest czy samochód podczas pierwszej rejestracji określono jako „dostosowany”.

Ważne by kupić go od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Jej przedmiotem musi być handel hurtowy i detaliczny samochodami osobowymi, naprawa samochodów osobowych (dział: 45 Polskiej Klasyfikacji Działalności). Musi być ona potwierdzona stosownym wpisem do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON.

Ponadto w dniu w którym nastąpi ostatnia płatność dofinansowania musi być dopuszczony do ruchu. Ponadto  musi posiadać 12 miesięczną gwarancję jeżeli jest używany. W przypadku nowego gwarancja musi obejmować okres co najmniej 24 miesięcy od daty zakupu.

W jaki sposób dopłaty są realizowane?

Dopłaty realizuje się po wydaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu dofinansowania. Środki przyznawane są jednorazowo lub w 2 ratach. W pierwszym przypadku należy dostarczyć do PFRON fakturę końcową wraz z wypełnionym i podpisanym protokołem odbioru dostosowanego samochodu osobowego (wzór protokołu i szczegóły znajdziesz tutaj).

Jeśli chodzi o wypłatę w 2 transzach, pierwsza z nich wyniesie nie więcej niż 50% kwoty dopłaty. To wymaga dostarczenia do PFRON faktury częściowej wraz z ważną umową sprzedaży dostosowanego samochodu. Kolejna transza jak w pierwszym przypadku trafi do wnioskującego po dostarczeniu do PFRON faktury końcowej wraz z wypełnionym i podpisanym protokołem odbioru dostosowanego samochodu osobowego.

Zawierana pomiędzy PFRON i osobą z niepełnosprawnością umowa dofinansowania samochodu obowiązuje przez 15 miesięcy od daty jej podpisania. Ten czas należy spożytkować na załatwienie wszelkich formalności związanych z zakupem samochodu.

NIE PRZEGAP

Rząd szykuje dla Polaków ważne dofinansowania. Wnioski o ich uzyskanie będzie można składać w kwietniu

Od maja nowy mandat przez telefon dla kierowców. Policja dostanie zgłoszenie w mniej niż minutę od popełnienia wykroczenia

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News