Rządzący mają nowy pomysł na tańszy węgiel dla Polaków. Oferują dodatek nie na 1000, a na 3000 złotych

Rządzący mają nowy pomysł na tańszy węgiel dla Polaków. Oferują dodatek nie na 1000, a na 3000 złotych

tani węgiel nie interesuje sprzedawców Shutterstock

Podaj dalej

Tani węgiel okazał się nie do zdobycia dla Polaków. Wprowadzony program rekompensat zaś okazał się klapą. Sprzedawcy na składach nie chcą go sprzedawać, bo ekonomicznie jest to nieopłacalne. Rekompensata nie pokrywa bowiem kosztów zakupu surowca, do którego musieliby dopłacać. Dlatego teraz w przygotowaniu jest nowy projekt ustawy.

Jednorazowy dodatek na węgiel wyniesie 3000 zł

Rządzący chcą zaoferować Polakom jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 000 zł. Dostaną go rodziny, które jako główne źródło ogrzewania wykorzystują czarny surowiec. Już dziś Rada Ministrów zajmie się pracami nad nowym pomysłem na tańsze ogrzewanie.

Projekt ustawy o nowym dodatku węglowym pokazał się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Projekt przygotował resort klimatu i środowiska. Ma on stanowić wsparcie dla rodzin, które znajdują się na skraju ubóstwa energetycznego. Dodatek ma pokryć część kosztów zakupu węgla i energii elektrycznej. Wiadomo już, że prąd znacznie zdrożeje jesienią, dlatego wsparcie finansowe obejmuje nie tylko węgiel.

wegiel, pelet, ekogroszek do domu
Pixabay

Jakie są zasady i terminy wypłat?

Dodatek węglowy na gospodarstwo domowe, otrzymają wszyscy ci którzy, korzystają:

  • z kotła na paliwo stałe,
  • kominka,
  • kozy,
  • ogrzewacza powietrza,
  • piecokuchni,
  • kuchni węglowej lub pieca kaflowego na: węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Warunek posiadania deklaracji i wpisu do CEEB jest nadal warunkiem koniecznym do otrzymania tańszego surowca na zimę.
Wnioski trzeba będzie złożyć do 30 listopada 2022 r. Gmina ma maksymalnie miesiąc na to, by wypłacić jednorazowy dodatek. Za prawdziwość danych zawartych we wnioskach odpowiedzialni są składający wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Jak pisze Moneypl, w związku z tym, że dodatek stanowi wsparcie dla potrzebujących pomocy polskich rodzin, dlatego ma on nie podlegać opodatkowaniu i nie stanowić źródła dochodu.

Węgiel na rynkach w większości zakontraktowany. Polacy będą marznąć zimą w domach?

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News