Rząd zapowiada nowy dodatek dla Polaków! Tym razem chodzi o wydatki na ciepło w blokach

Rząd zapowiada nowy dodatek dla Polaków! Tym razem chodzi o wydatki na ciepło w blokach

dopłaty dodatek na ciepło w blokach

Podaj dalej

Przepisy rządzących opracowane na skutek rosnących cen i kryzysu energetycznego, pozwalają wypłacać Polakom dodatek na węgiel, prąd i gaz. Wśród nich są również regulacje dotyczące ograniczenia podwyżek cen za ogrzewanie dla odbiorców ciepła. Zakładają, że jego wytwórcy za utrzymanie niskich cen dostaną rekompensaty. Te przepisy jedna nie wszędzie się sprawdzają.

Nowy dodatek pojawi się w ciągu najbliższych dni

W informacjach medialnych PAP pojawiła się informacja, że rząd planuje wprowadzić nowy dodatek dla Polaków. Ma on oddziaływać łagodząco na podwyżki cen ciepła. To dlatego, że zeszłoroczne przepisy mówiące o wprowadzeniu mechanizmu sprzedaży ciepła polegające na rekompensacie dla wytwórców nie zawsze działają.

Rozwiązanie blokujące podwyżki za ogrzewanie systemowe dla odbiorców m.in. w blokach do max 40%, w wielu przypadkach nie działa. Taka sytuacja miała miejsce w opisywanym przez wnp.pl przypadku ciepłowni w Piasecznie. Ta w ostatnich latach płaciła za gaz 93 zł/MWh. Niestety cena na pierwszy kwartał 2023 r.  wyniosła aż 720 zł/MWh. Medialne doniesienia o takich przypadkach spowodowały reakcję ze strony rządu.

Rząd wprowadza nowe rekompensaty. W najbliższych dniach rząd ma przyjąć rozwiązania, które będą przeciwdziałać skokowym, nawet kilkuset procentowym podwyżkom za ciepło – cytuje wnp.pl źródło zbliżone do rządu.

pieniądze dodatek na węgiel nowy
Pixabay

Koło ratunkowe dla ustawy hamującej podwyżki ciepła

Zgodnie z ustawą z zeszłego roku, w tym sezonie grzewczym, obowiązuje prosty mechanizm sprzedaży ciepła z rekompensatą dla jegi wytwórców. Wszystko po to, by jego odbiorcy, często mieszkający w blokach płacili mniej, niż by mogli.

W wielu miejscach podwyżka za ciepło jest wyższa i znacznie przekraczała ustawowe 40%, o czym chętnie pisały polskie media.

„Rzeczywiście w niektórych przypadkach proponowane podwyżki są nawet o kilkaset procent wyższe, choć mieszczą się w ustawowym limicie 150 i 103 zł za GJ. Wynika to z wyjściowej stawki za ciepło, jaką do tej pory płacili mieszkańcy. Jeśli była ona znacznie niższa od średniej krajowej, a sytuacja na rynku zmusiła wytwórcę do podniesienia ceny, to mimo zastosowania mechanizmu ceny z rekompensatą, procentowy wzrost ceny ciepła mógł przekroczyć 40 proc.” – cytuje rządowe źródło wnp.pl.

Pułapy, o jakich mowa w ustawie wprowadzającej ceny ciepła z rekompensatą, zastosowano ograniczenie cenowe w rozliczeniach producentów z odbiorcami. Wynoszą one 150,95 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w ciepłowniach gazowych oraz 103,82 zł/GJ netto dla innego rodzaju ciepłowni. Co proponują rządzący w ramach zadośćuczynienia?

„Przygotowywane są przepisy, które mają być zaproponowane w ciągu najbliższych dni. Mają one przeciwdziałać tak wysokim podwyżkom cen za ciepło.  Jeśli nowa taryfa ciepła obowiązująca po 30 września 2022 r. wprowadzałaby podwyżki wyższe niż 40%, wówczas będzie stosowana skorygowana cena.  „Stara taryfa”, która obowiązywała do końca września ubiegłego roku, powiększona maksymalnie o 40%. Cena wytworzenia ciepła nie będzie mogła być jednak wyższa niż obowiązujące już pułapy” – cytuje informacje uzyskane od źródła bliskiego rządowi wnp.pl.

NIE PRZEGAP

Jest nowy jednorazowy dodatek na paliwo. W kieszeniach Polaków zostanie nawet 3900 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News