Rząd opublikował kluczowy przepis. Dodatek 800 plus nie w styczniu, a w lutym 2024 roku i bez wniosku

Rząd opublikował kluczowy przepis. Dodatek 800 plus nie w styczniu, a w lutym 2024 roku i bez wniosku

dodatek 800+

Podaj dalej

Wiadomo już, jak wygląda ustawa po nowelizacji podnosząca dodatek 500 plus dla rodziców z dziećmi do kwoty 800 złotych. Rządzący opublikowali już projekt i określili w nim daty wypłat oraz kwestie składania wniosków. Jest inaczej, niż wielu oczekiwało.

Dodatek 800 plus nie w styczniu, a w lutym 2024 roku

W opublikowanym projekcie ustawy mowa o tym, że dodatek 800 plus rodzice otrzymają nie w styczniu, ale w lutym przyszłego roku. Nie należy się tym martwić, ponieważ świadczenie zostanie wypłacone wraz z wyrównaniem za miesiąc styczeń. Tym samym jest już pewne, że wypłaty świadczenia w nowej wyższej kwocie w tym roku nie będzie.

Opublikowany 2 czerwca projekt zakłada, że ostatnim dniem wypłat pierwszego podwyższonego świadczenia ma być 29 lutego 2024 r. To, co ucieszy wielu rodziców to fakt, że otrzymanie zrewaloryzowanego dodatek na dziecko, nie będzie wymagało złożenia żadnego dodatkowego wniosku.

rafal mundry twitter dodatek 800 plus
Twitter/ Rafał Mundry

Rządzący tak uzasadniają nowy budżetowy wydatek

Nie ma wątpliwości, że dodatek na dziecko to dla rodziców duże wsparcie. Inflacja pożera oszczędności i dochody rodzin znacznie szybciej, niż dotychczas. Wielu Polaków jednak kwestionuje zasady wypłat takiego świadczenia. Po ostatnich tragicznych wydarzeniach domagali się, by wypłacać je jedynie osobom będącym w zatrudnieniu.

Opozycja zaś uważa, że takie wsparcie dotychczas nie wpłynęło na cel, w jakim je wprowadzono. Dane statystyczne niestety to potwierdzają. Opublikowany na portalu Money.pl wykres, wskazuje na drastyczny wzrost liczby zgonów w Polsce. Wiadomo, że jest to odzwierciedlenie pandemii koronawirusa, z jaką zmagała się nie tylko Polska. Jednak linia wskazująca na liczbę narodzin wcale nie wygląda lepiej. Dzieci rodzi się coraz mniej, a spadek narodzin jest drastyczny.

W uzasadnieniu ustawy o nowelizacji dodatku 500 plus rządzący uzasadniają, że jej celem jest „dalsze zwiększenie skuteczności programu ‚Rodzina 500 plus'”. Niestety pomoc, aczkolwiek rodzicom bardzo potrzebna, może i tym razem nie mieć wpływu na oczekiwania rządzących. NIE PRZEGAP: ZUS wydłuża ważny termin dla Polaków. O nowy dodatek można wnioskować do 5 czerwca

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News