W polskim prawie pojawi się kolejna ustawa, która przyniesie Polakom korzyść finansową – dodatek do pensji. Projekt przepisów w tej sprawie rząd zatwierdził już we wtorek. Kiedy wejdą w życie, spora grupa pracowników zarobi więcej więcej niż dotychczas.
Dodatek to efekt dostosowania polskich przepisów do unijnych
We wtorek rząd zatwierdził projekt ważnej ustawy, który pozwoli tysiącom Polaków zyskać nowy finansowy dodatek do pensji. Przepisy, które wprowadza się w najbliższym czasie, dotyczą wynagrodzeń kierowców, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe, ale nie tylko.
Fakt, że Polska dostosowuje się do prawa unijnego, a konkretnie zasad i reguł dotyczących delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego, przełoży się na zmiany, które obejmą także zagranicznych kierowców i przewoźników. To zaś znajdzie odzwierciedlenie w pensjach truckerów w Polsce.
Jak informuje portal trans-info.pl, Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że na skutek zmian kierowcy w Polsce zyskają dodatek do pensji co miesiąc. Dlaczego?
– Firmy będą musiały przedstawiać umowy i warunki, na których zatrudniają kierowców, aby rynek usług transportowych był jednolity, niezakłócany. Te przepisy są po to, aby zlikwidować szarą strefę, która może mieć miejsce jeszcze na terenie Rzeczypospolitej. Szarą strefę, która jest związana z podmiotami, których kapitał nie jest „narodowości” polskiej, czy nie pochodzi z Unii Europejskiej – poinformował na wczorajszej konferencji prasowej Rafał Weber, wiceminister infrastruktury cytowany przez portal.
👥#RadaMinistrów przyjęła projekt ustawy o delegowaniu kierowców.🚛
🛡Wprowadzone rozwiązania mają chronić 🇵🇱 rynek przewozów drogowych przed nieuczciwą konkurencją.
👉https://t.co/ogf8nBunjm#Transport pic.twitter.com/elnVyepiWN— Ministerstwo Infrastruktury (@MI_GOV_PL) May 23, 2023
Ile kierowcy zyskają na nowych przepisach i od kiedy?
W związku z tym, że po wejściu ustawy w życie wszyscy, którzy chcą realizować działalność transportową na terenie Polski, będą stosować te same przepisy, zmienią się zasady rozliczania kierowców w Polsce.
Obsługa administracyjna będzie znacznie prostsza i jak twierdzi ministerstwo, poprawi się sytuacja finansowa truckerów, którzy jeżdżą za granicę. W nowej ustawie przewidziano bowiem „uproszczenia systemu naliczania podstawy wymiaru składek ZUS oraz podatku PIT.
Uproszczenie i usprawnienie tych czynności wpłynie korzystnie na konkurencyjność polskich przedsiębiorców na międzynarodowym rynku przewozów drogowych.
Te przepisy, w ramach ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym, również obniżają koszty zatrudnienia pracowników. Wychodzimy naprzeciwko oczekiwaniom przedsiębiorców. Ale z drugiej strony też jest to uzysk dla kierowców, ponieważ oni na rękę będą zarabiać więcej. Ocena skutków regulacji, która została dołączona do projektu, pokazuje, że kierowca, oczywiście uśredniając, w transporcie międzynarodowym rocznie netto będzie mógł zarobić około 1600 zł więcej – szacuje sekretarz stanu w MI, cytowany przez portal logistyka.rp
Nowe przepisy zatwierdzić muszą jeszcze Sejm i Senat. Potem ustawa trafi do podpisu prezydenta, a wtedy zaczną obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. NIE PRZEGAP: Nie korzystają z węgla, a dostaną dodatek. Wzory wniosków już wkrótce do pobrania