Rekompensaty za inflację dla Polaków w 2023 roku. Kto i kiedy może liczyć na taki dodatek?

Rekompensaty za inflację dla Polaków w 2023 roku. Kto i kiedy może liczyć na taki dodatek?

rekompensaty dodatek za inflacje

Podaj dalej

Inflacja coraz szybciej pozbawia portfele Polaków znacznej ilości gotówki, dlatego dodatek rekompensujący drożyznę w sklepach, to niewątpliwie słuszne rozwiązanie finansowe. Na takie wsparcie mogą liczyć miliony gospodarstw domowych. Pierwsze wypłaty dodatku już trafiają na konta, kolejne pojawią się jesienią oraz w przyszłym roku. Kto je otrzyma?

Rekompensaty za wysoką inflację – te wypłacane są w ratach

W związku z coraz wyższymi kosztami utrzymania pojawiło się nowe rozwiązanie – dodatek inflacyjny. Taki obejmie wiele polskich gospodarstw domowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Osoby, które przeniosły swój ośrodek życia do Wielkiej Brytanii, zyskają ekstra 4700 zł. To dlatego, że coraz wyższe ceny w sklepach i płatności za rachunki skłoniły tamtejszy rząd rozważań na temat wsparcia finansowego dla najmniej zarabiających. W efekcie oferuje się milionom gospodarstw domowych rekompensatę finansową płatną w ratach. Ile wyniesie taki dodatek?

Polacy zamieszkujący Wielką Brytanię otrzymają rekompensatę w związku z inflacją wynoszącą 900 funtów ( 4700 zł). Płatność będzie realizowana w trzech ratach: 301 funtów, 300 funtów i 299 funtów. Dodatkowo seniorzy mogą liczyć na ekstra 300 funtów zimą. To pieniądze rekompensujące coraz wyższe koszty ogrzewania. Czytaj także: 3500 zł co miesiąc za darmo do ZUS. Wielu Polaków o tym nie wie, a termin na wnioski jest bardzo krótki

dodatek dla polakow za drozyzne
Pixabay

Nie tylko w Wielkiej Brytanii- Polska też oferuje taki dodatek

W Polsce wypłacany jest dodatek osłonowy. Takie bezzwrotne wsparcie finansowe wypłaca się w gotówce osobom o określonych dochodach. Rekompensatę za wyższe ceny energii, gazu i żywności, otrzymują osoby o dochodach netto nieprzekraczających 2100 zł. To w przypadku gospodarstw jednoosobowych, dla tych wieloosobowych kryterium dochodowe to kwota 1500 zł na osobę.

To nie oznacza, że w przypadku większych dochodów dodatku się nie wypłaca. Rządzący ustalili w drodze przepisów, że obowiązuje tu zasada złotówka, za złotówkę. Co oznacza, że dodatek zostaje pomniejszony o wysokość przekroczenia kryterium. Kiedy następują płatności dodatków w Polsce i w Wielkiej Brytanii?

W Polsce taki dodatek wypłaca się do końca 2023 r. Wniosków niestety już składać nie można. W przypadku dodatku inflacyjnego dla Polaków w Wielkiej Brytanii dodatki wpływają na konta bez żadnych wniosków. Pieniądze trafiają do tych, którzy korzystają z zasiłków na dziecko, są bezrobotni bądź niewiele zarabiają. Płatności już się realizowane i zgodnie z harmonogramem  trafią do wszystkich uprawnionych najpóźniej 17 maja.

NIE PRZEGAP

Polacy ruszyli z wnioskami. Dopłaty na remonty w tym nowym programie to nawet 50% kosztów

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News