Przez wzgląd na seniorów w samochodach wszyscy będą jeździć inaczej. Mini ronda zamiast skrzyżowań i większe czcionki na znakach

Szacuje się, że w najbliższych latach w samochodach zasiądzie duże grono kierowców powyżej 85 roku życia. Są tacy, którzy wsiadają za kierownicę nawet gdy skończyli 90 lat. W samej Wielkiej Brytanii jest ich ponad 134 000. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo rozpatruje się wprowadzenie poważnych zmian na drogach.

prawo jazdy seniorzy w samochodach
Podaj dalej

Większe czcionki na znakach i fluorescencyjne podkładki na zakazach

W związku z tym, że w samochodach zasiada coraz większa liczba kierowców w podeszłym wieku, istnieje potrzeba podjęcia działań poprawiających bezpieczeństwo podróżujących po drogach. Eksperci twierdzą, że oprócz obowiązkowego badania wzroku i stanu zdrowia, powinno się poprawić warunki jazdy.

Jak pisze Express.uk, w Wielkiej Brytanii, jeździ ponad 134 000 kierowców w wieku powyżej 90 lat. Powyżej 70 lat ma ponad 5,7 miliona kierowców. W ciągu najbliższych 3 lat na brytyjskich drogach będzie zaś ponad milion kierujących w wieku 85 lat. W związku z tym planuje się wprowadzić zmiany na drogach mające na celu ochronę seniorów w samochodach.

Dla  brytyjskiego  DVLA ważne jest badanie wzroku starszych kierowców w wieku 75 lat. Taka informacja o stanie zdrowia ma wpływ na bezpieczną jazdę. Ponadto rozważa się, aby każdą drogę zbadać pod kątem tego, czy jest bezpieczna dla seniorów. Wśród środków mających na celu poprawienie infrastruktury zaproponowano m.in. użycie większej czcionki na znakach drogowych. W celu poprawy widoczności  rozważa się użycie fluorescencyjnych pomarańczowych lub żółtych podkładek na zakazach.

„Projektu EDWARD” to szereg środków poprawiających bezpieczeństwo seniorów w samochodach

Wśród nowych środków poprawiających infrastrukturę drogową z myślą o seniorach podróżujących w samochodach autostradami rozważa się wprowadzenie dłuższych dróg zjazdowych. To da im więcej czasu na połączenie się z ruchem. Niektóre skrzyżowania planuje się zastąpić mini rondami lub sygnalizacją świetlną. To dlatego, by skręcanie w prawo na skrzyżowaniu było bezpieczniejsze dla starszych kierowców.

Kampania “Project EDWARD” – Każdy dzień bez śmierci na drodze – rozpoczęła się w Wielkiej Brytanii w poniedziałek 17 października. Przez tydzień zajmuje się organizacją wydarzeń promujących bezpieczeństwo na drogach. Biorą w niej udział specjaliści z wielu dziedzin m.in psychologii.

Zaprezentowane od 17 października badania wskazały na wzrost liczby kolizji kierowców od 75. roku życia. Jeszcze gorzej wypadają ci, którzy mają więcej niż 85 lat. W tym czasie dochodzi do zmian możliwości poznawczych, pogorszenia wzroku i mobilności. To ma wpływ na zdolność prowadzenia samochodu, która wraz z wiekiem się pogarsza. W przypadku seniorów często dochodzi do tzw. „eskalacji zaangażowania”. To oznacza, że nawet jeśli popełnią błąd i zdają sobie z niego sprawę, to zamiast go naprawić, nadal popełniają te same błędy.

Przeczytaj również