Prawie 7 000 złotych kary dla spóźnialskich kierowców. To od stycznia 2023- później będzie gorzej

Prawie 7 000 złotych kary dla spóźnialskich kierowców. To od stycznia 2023- później będzie gorzej

kierowcy podatek za jazdę

Podaj dalej

Zmiany płacy minimalnej nie pozostają bez wpływu na życie kierowców, bo jest ona podstawą do określenia kar nakładanych na właścicieli aut za niedopełnienie szeregu obowiązków. To oznacza, że wraz z początkiem roku niestosowanie się do przepisów może słono kosztować.

Obowiązkowa opłata albo kara blisko 7 000 złotych

Korzystanie z samochodu wiąże się z obowiązkiem wniesienia szeregu opłat. Do kosztów paliwa, przeglądów technicznych kierowcy muszą doliczyć spory wydatek, jakim jest ubezpieczenie. Kara za brak polisy OC jeszcze w 2021 r. wynosiła 5600 zł, a od stycznia będzie wyższa o ponad 1300 zł.

Tyle zapłacą właściciele samochodów osobowych, jeśli upłynie 14-dniowy okres ważności poprzedniej polisy. To dlatego, że połowę tej kwoty, określa wysokość płacy minimalnej brutto. Ta od stycznie 2023 r wyniesie 3490 zł.

Takie koszty poniosą właściciele osobówek, których auta nie objęto polisą OC od 4 do 14 dni. Gdyby polisa wygasła trzy dni wcześniej, finansowa kara wyniesie 40% minimalnej pensji brutto, czyli blisko 1400 zł.

kary dla kierowców 2023
Freepik

Nowy rok to dwukrotne podwyżki kar dla kierowców

W przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie dwa razy, co oznacza, że kierowców podwyżki dopadną aż dwa razy. Co najważniejsze kary obejmą nawet tych, którzy nie używają aut nieubezpieczonych. To dlatego, że używany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny algorytm porównuje dane z CEPiK z informacjami od ubezpieczycieli.

Podwyżka płacy minimalnej, która od lipca wyniesie 3600 złotych, oznacza jeszcze wyższe kary dla kierowców. Kwoty zależne od okresów wygaśnięcia polisy mogą wynieść odpowiednio 7200 zł, 3600 zł lub 1440 zł.

W przypadku kierowców samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów kara może sięgnąć nawet kwoty powyżej 10 000 zł (brak polisy OC pow.14 dni).

NIE PRZEGAP

Zignorowanie tego znaku kosztuje sporo. Mandat na czterocyfrową kwotę, to nie koniec kłopotów

Mandat za parkowanie to nawet 1200 zł. Czy na drodze ze znakiem D-46 można to robić?

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News