Prawie 50% zniżki dla niektórych przedsiębiorców na prąd i gaz. Różnicę w cenie opłaci im rząd

Prawie 50% zniżki dla niektórych przedsiębiorców na prąd i gaz. Różnicę w cenie opłaci im rząd

zniżki za prad i gaz

Podaj dalej

Trwający od miesięcy kryzys paliwowy znacząco podniósł ceny za węgiel, gaz i prąd. Koszty są tak wysokie, że rządzący w Europie wdrażają szereg programów wsparcia, które pozwalają ulżyć portfelom mieszkańców. Tak jak dodatek na węgiel i inne paliwa oraz częściowe zamrożenie taryf na energię. Pojawiają się także inne rozwiązania.

Od 1 października zapłacą tylko połowę swoich rachunków za gaz i prąd

W Europie rządzący nie ustają w wysiłkach, by obniżyć rachunki za zużycie prądu i gazu. Brytyjski rząd ogłosił wczoraj, że wesprze swoich przedsiębiorców w związku ze znacznymi podwyżkami cen paliw i energii elektrycznej.

Dlatego, w ramach wsparcia przedsiębiorców od 1 października, pokryje niemalże połowę poniesionych przez nich kosztów zużytej energii i gazu. Program obejmuje okres 6 miesięcy i w jego ramach rząd wprowadzi maksymalną stawkę cen hurtowych.

Wsparcie oprócz przedsiębiorców obejmie także szkoły, szpitale i wszystkich odbiorców niebędących gospodarstwami domowymi. Stawka za 1 MWh ma wynieść 1 152,85 zł ( 211 funtów) za energię elektryczną i 409,78 zł w przypadku gazu.

Różnicę pomiędzy stawkami wprowadzonymi przez rząd a tymi na rynku sfinansuje budżet państwa. Koszt rządowych dopłat oszacowano na 25 mld funtów.

zniżki za prad i gaz
Pixabay

45 % zniżka na 6 miesięcy może obowiązywać dłużej

Jak donosi BBC, po trzech miesiącach od wprowadzenia programu ulgi w rachunkach za energię, zostanie on poddany szczegółowej analizie. Po to by brytyjski rząd miał wiedzę, czy po upływie 6 miesięcy od wprowadzenia zniżek, będzie konieczne dalsze wsparcie.

Firma analityczna Cornwall Insight oszacowała, że rządowa zniżka oznacza dla firm 45% zniżkę cen w stosunku do hurtowych cen energii z zeszłego tygodnia. Oszczędności w budżetach przedsiębiorców pojawią się w listopadowych rachunkach (cofniętych do października) i będą naliczane automatycznie.

Do tej pory ze zniżek korzystały jedynie gospodarstwa domowe. Program wsparcia dla rodzin potrwa dwa lata. To pozwoli uniknąć drastycznie wysokich podwyżek sięgających ponad 3500 funtów rocznie.

NIE PRZEGAP

PILNE: Będą nowe pakiety wsparcia Polaków: dla „kuchenkowiczów” i na prąd

Tak drogiego prądu jeszcze nie było! Cena za 1 MWh jest nie do udźwignięcia- będziemy żyć i jeździć w ciemnościach?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News