Pozwał Mercedesa i żąda ponad 2 milionów odszkodowania. Jedna z funkcji działa jak gilotyna

Pozwał Mercedesa i żąda ponad 2 milionów odszkodowania. Jedna z funkcji działa jak gilotyna

kierowca żąda odszkodowania od Mercedesa

Podaj dalej

Nowoczesna funkcja, jaką jest automatyczne domykanie drzwi, jest dostępna w samochodach wielu marek, w tym Mercedesa. To komfortowe rozwiązanie zwane potocznie cichym domykaniem jest chętnie zamawianą opcją wyposażenia. Nikt się nie spodziewał, że może zadziałać zupełnie nieprzewidywanie.

Funkcja automatycznego domykania drzwi jest niebezpieczna

Automatycznie zamykające się drzwi samochodu to funkcja, która pozwala na domknięcie drzwi auta, gdy pozostają uchylone. System napędzany przez mały elektryczny silnik wykrywa ten fakt i zamyka drzwi, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Poza niewątpliwą zaletą system zamontowany w samochodach Mercedesa ma jednak bardzo poważną wadę, która grozi poważnym uszkodzeniem ciała. Przekonał się o tym właściciel modelu GLE 450.

Według informacji opublikowanych przez Stern, mechanizm domykania drzwi będący na wyposażeniu Mercedesa zadziałał jak gilotyna. To poważna wada, która pozbawiła kierowcę kciuka.

system domykania drzwi mercedesa
fot. poglądowe

Żąda od Mercedesa ponad 2 milionów odszkodowania

Ofiara zdecydowała się pozwać producenta i domaga się odszkodowania w wysokości 500 000 dolarów (równowartość ponad 2 mln zł) jako rekompensaty za utracone zarobki. Poszkodowany nie może już wykonywać swojej pracy policjanta.

Według skargi mężczyzna stracił kciuk w październiku zeszłego roku. Kiedy wysiadł z auta, a drzwi były uchylone, jego kciuk znajdował się między drzwiami a mechanizmem blokującym. Automatyka rozpoznała niedomknięte drzwi- ale najwyraźniej nie rozpoznała palców policjanta.

W rezultacie odcięła mu górną połowę prawego kciuka, co nie pozwoliło na przyszycie  brakującej część palca w szpitalu. W związku z tym domaga się teraz odszkodowania od Mercedesa.

„Kiedyś dumny i niezależny mężczyzna, który chronił ludność, teraz jest zależny od pomocy żony, aby wziąć prysznic, skorzystać z toalety, myć zęby, ubierać się lub zapiąć koszulę” – cytuje portal Car Complaints

Automatyczny mechanizm blokujący drzwi nazwano w pozwie „nowoczesną gilotyną ”. Według pozwanego Mercedes nie ostrzega dostatecznie swoich klientów przed niebezpieczeństwem.

To nie pierwszy przypadek gdy mechanizm odpowiedzialny za domykanie drzwi pozbawił kierowcę części kciuka. W 2018 roku podobna sytuacja miała miejsce w Niemczech, a poszkodowaną była właścicielka BMW serii 5.

Sąd uznał wówczas, że nie widzi podstaw do wypłaty odszkodowania argumentując, że ” ludzie przytrzaskują palce w drzwiach, odkąd wynaleziono drzwi”, donosi Car Complaints , „a drzwi w pojazdach BMW nie są wyjątkiem”.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News