Ponad 2000 zł na wakacje za darmo, bez zwrotu. Taki dodatek dostaną tysiące Polaków, wystarczy jeden wniosek

Ponad 2000 zł na wakacje za darmo, bez zwrotu. Taki dodatek dostaną tysiące Polaków, wystarczy jeden wniosek

dodatek na wakacje

Podaj dalej

Na wakacje można pojechać znacznie taniej, jeśli złoży się wniosek o taki dodatek finansowy do wydania. Nie wypłaca go ani ZUS, ani rząd i formalności jest niewiele. Kwota takiego dofinansowania pozwala często pojechać na upragniony urlop, nie wydając prawie nic na zakwaterowanie. Gdzie można się o niego starać i ile wyniesie taka dopłata?

Dodatek na wakacje wypłaca się u tysięcy pracodawców

Dodatek, o jakim mowa, znają wszyscy, którzy nie są już na początku swojej kariery zawodowej. Kojarzy się on ze świadczeniami pracowniczymi z PRL-u, ale nikt nie narzeka na fakt, że nadal jest dostępny dla tysięcy pracowników. Dofinansowanie do urlopu,  oferują pracodawcy u których funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Obowiązek uruchomienia takiego funduszu w Polsce mają wszyscy pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty oraz prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych. Z wnioskiem o utworzenie takiego funduszu może się zwrócić do pracodawcy organizacja związkowa, a wówczas może on funkcjonować u pracodawców zatrudniających od 20 do 50 pracowników. Kiedy i kto może o taki wakacyjny dodatek do pensji wnioskować?

wakacje dodatek finansowy
Freepik

Warunek jest jeden- określony czas trwania urlopu

Pracownik chcąc skorzystać z dodatku, powinien zwrócić się z wnioskiem do pracodawcy o udzielenie co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego. To główne kryterium otrzymania dofinansowania. Jakie darmowe pieniądze można dostać na wakacje?

Wszystko zależy od formy zatrudnienia i wielkości etatu. Dla osób pracujących w warunkach innych niż uciążliwe i na pełen etat to 1 662,97 zł. Dla zatrudnienia w niepełnym etacie, będzie to kwota proporcjonalnie niższa, czyli np. 831,49 zł dla połowy etatu u pracodawcy. Polacy zatrudnieni w szczególnie uciążliwych warunkach mogą liczyć na 2217,29 zł, jeśli pracują na pełen etat.

Wakacyjne pieniądze są dostępne także dla młodych pracowników zatrudnionych w szkołach branżowych. W takim przypadku kwoty zależne są od czasu trwania nauki i wynoszą odpowiednio:
– 221,73 zł-w pierwszym roku nauki
– 266,07 zł w drugim roku nauki
– 310,42 zł w trzecim roku nauki.

Rodzice z dziećmi powinni pamiętać o fakturze za kolonie lub inne wakacyjne wyjazdy. To dlatego, że poza świadczeniem, można uzyskać ekstra dopłatę za „wczasy pod gruszą” dziecka, czyli dopłatę do wypoczynku, z jakiego skorzystało np. kolonii. NIE PRZEGAP: ZUS wydłuża ważny termin dla Polaków. O nowy dodatek można wnioskować do 5 czerwca

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News