Od tego roku wypłacany jest nowy dodatek na dziecko. Wielu Polaków może go zyskać nawet wtedy, gdy osiągnie ono pełnoletność. Wystarczy tylko złożyć wniosek i spełnić kryteria. To rzadki przypadek, kiedy na córkę lub syna w tym wieku, rodzice mogą jeszcze pieniądze uzyskać.
Dodatek kończy wraz z pełnoletnością, ale nie musi – wystarcza wniosek i spełnienie kryteriów
Wsparcie finansowe dla rodzin, jakim jest dodatek na dziecko, zwykle kończy się wraz z jego pełnoletnością. Nie wszędzie jednak Polacy muszą się liczyć z taką koniecznością. Świadczenie tego typu oferuje się rodakom, którzy przenieśli swój ośrodek życia do Niemiec.
W tym roku nowy dodatek na dziecko, oferuje się w wysokości 250 euro (1139 zł) co miesiąc. Płatności kończą się, gdy osiągnie pełnoletność. Jednak są przypadki, kiedy pieniądze można uzyskać nawet po tym terminie- na żądanie. Jakie są kryteria, które trzeba spełnić?

Wypłaty nawet do 25 roku życia
W jakich przypadkach rodziny mają prawo do zasiłku na dziecko nawet po ukończeniu przez dziecko 18 roku życia, a nawet do 25 lat?. Na pewno trzeba w tym celu złożyć kolejny wniosek i to w odpowiednim czasie. Jakie są kryteria?
Według raportu Niemieckiej Agencji Prasowej (dpa), jeśli dorosłe dziecko po ukończeniu szkoły, rozpocznie praktykę lub studia, nie ma problemów, by taki dodatek nadal wypłacano. Ponadto w przepisach określono, że jeśli dziecko rozpocznie drugą praktykę po ukończeniu pierwszej – dodatek nadal będzie przysługiwać. Warunek jest jeden – córka lub syn nie mogą pracować więcej, niż 20 godzin tygodniowo. To dlatego, że w tym czasie praca nie powinna być priorytetem. Najważniejsza jest nauka na studiach lub praktyka. Czytaj także: Ten dodatek to będzie zupełna nowość. Kiedy się pojawi i kto otrzyma ponad 3000 zł – bez względu na dochód?
O dodatek ” za ostatni rok szkolny wnioskować można nawet po terminie. Złożyć trzeba „Oświadczenie o sytuacji dziecka, które ukończyło 18 lat” albo wybrać inny „szybki wniosek online” na stronie agencji zatrudnienia. Dodatkowo należy kontynuację nauki odpowiednio udokumentować. Będą to zaświadczenia o przyjęciu na studia. Jeśli taka decyzja nie została jeszcze wydana, można wnioskować później z datą wsteczną.
Dorosłe dziecko mimo wszelkich starań może nie znaleźć miejsca na uczelni. Wtedy dodatek też się wypłaca. Warunek to rejestracja dziecka w urzędzie pracy. Prawo do zasiłku na dziecko zachowuje ważność przez cały okres „poszukiwań”,