Ponad 1100 złotych co miesiąc. Taki dodatek można dostać nawet po terminie- wystarczy złożyć wniosek

Ponad 1100 złotych co miesiąc. Taki dodatek można dostać nawet po terminie- wystarczy złożyć wniosek

dodatek pieniadze finanse

Podaj dalej

Od tego roku wypłacany jest nowy dodatek na dziecko. Wielu Polaków może go zyskać nawet wtedy, gdy osiągnie ono pełnoletność. Wystarczy tylko złożyć wniosek i spełnić kryteria. To rzadki przypadek, kiedy na córkę lub syna w tym wieku, rodzice mogą jeszcze pieniądze uzyskać.

Dodatek kończy wraz z pełnoletnością, ale nie musi – wystarcza wniosek i spełnienie kryteriów

Wsparcie finansowe dla rodzin, jakim jest dodatek na dziecko, zwykle kończy się wraz z jego pełnoletnością. Nie wszędzie jednak Polacy muszą się liczyć z taką koniecznością. Świadczenie tego typu oferuje się rodakom, którzy przenieśli swój ośrodek życia do Niemiec.

W tym roku nowy dodatek na dziecko, oferuje się w wysokości 250 euro (1139 zł) co miesiąc. Płatności kończą się, gdy osiągnie pełnoletność. Jednak są przypadki, kiedy pieniądze można uzyskać nawet po tym terminie- na żądanie. Jakie są kryteria, które trzeba spełnić?

dodatek de polacy studia
Pixabay

Wypłaty nawet do 25 roku życia

W jakich przypadkach rodziny mają prawo do zasiłku na dziecko nawet po ukończeniu przez dziecko 18 roku życia, a nawet do 25 lat?. Na pewno trzeba w tym celu złożyć kolejny wniosek i to w odpowiednim czasie. Jakie są kryteria?

Według raportu Niemieckiej Agencji Prasowej (dpa), jeśli dorosłe dziecko po ukończeniu szkoły, rozpocznie praktykę lub studia, nie ma problemów, by taki dodatek nadal wypłacano. Ponadto w przepisach określono, że jeśli dziecko rozpocznie drugą praktykę po ukończeniu pierwszej – dodatek nadal będzie przysługiwać. Warunek jest jeden – córka lub syn nie mogą pracować więcej, niż 20 godzin tygodniowo. To dlatego, że w tym czasie praca nie powinna być priorytetem. Najważniejsza jest nauka na studiach lub praktyka. Czytaj także: Ten dodatek to będzie zupełna nowość. Kiedy się pojawi i kto otrzyma ponad 3000 zł – bez względu na dochód?

O dodatek ” za ostatni rok szkolny wnioskować można nawet po terminie. Złożyć trzeba „Oświadczenie o sytuacji dziecka, które ukończyło 18 lat” albo wybrać inny „szybki wniosek online” na stronie agencji zatrudnienia. Dodatkowo należy kontynuację nauki odpowiednio udokumentować. Będą to zaświadczenia o przyjęciu na studia. Jeśli taka decyzja nie została jeszcze wydana, można wnioskować później z datą wsteczną.

Dorosłe dziecko mimo wszelkich starań może nie znaleźć miejsca na uczelni. Wtedy dodatek też się wypłaca. Warunek to rejestracja dziecka w urzędzie pracy. Prawo do zasiłku na dziecko zachowuje ważność przez cały okres „poszukiwań”,

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News