Ponad 1100 zł dodatku zamiast 500 na dziecko. Rodzice, którzy o nim nie wiedzą wciąż mają czas na złożenie wniosku

Ponad 1100 zł dodatku zamiast 500 na dziecko. Rodzice, którzy o nim nie wiedzą wciąż mają czas na złożenie wniosku

pieniądze dodatek rodzice dziecko

Podaj dalej

Wśród wielu dodatków dostępnych w 2023 r. przewidziano także kolejną wypłatę dodatku dla rodzin. Polacy chętnie z niego korzystają, bo stanowi ważne finansowe wsparcie dla tych, którzy zamożni nie są. Taki rodzaj świadczenia jest należny polskim rodzinom nie tylko w kwocie 500 zł na dziecko, ale nawet znacznie większej.

O wypłatę dodatku w kwocie ponad 1100 zł nadal można wnioskować w Niemczech

Wypłaty dodatku dla rodziców na dziecko są możliwe także dla polskich rodzin mających obowiązki podatkowe w Niemczech. To oznacza, że nie wymaga się obowiązkowego meldunku w tym kraju. Taki dodatek w zależności od dochodów to forma bonusu w wysokości 250 euro.

Taka kwota przysługuje na każde dziecko. Co ważne otrzymywanie polskiego dodatku 500+ nie pozbawia rodziców prawa do otrzymania dodatku Kindergeld w Niemczech. Kwota dodatku w Niemczech zostanie jedynie pomniejszona o kwotę dodatku w Polsce ( czyli o ok. 120 euro).

Takie dofinansowanie wymaga złożenia wniosku, który można wysłać w każdej chwili do Familienkasse. Dobrze jest załączyć do formularza szereg odpowiednich dokumentów, tak by wypłata dodatku nastąpiła w jak najkrótszym czasie. Szczegółowa lista znajduje się tutaj.

pieniądze dodatek rodzice dziecko
Pixabay

Kto taki dodatek może otrzymać? Jakie są kryteria?

Od 2023 roku o taki dodatek mogą się ubiegać także rodzice o średnich dochodach. Nie tylko te, które są w szczególnie trudnej sytuacji. Od stycznia kwota bonusu wzrosła do 250 euro, co oznacza, że w przypadku posiadania dwójki dzieci można otrzymać równowartość 2343,45 zł. Do kiedy taki bonus można otrzymywać?

Zasiłek Kindergeld przysługuje:

– na wszystkie dzieci do 18 roku życia
– do 25 roku życia na dzieci uczące się
– na bezrobotne dzieci do 21 roku życia.

Zgodnie z niemieckim prawem, o taki dodatek można się ubiegać również wtedy, gdy dzieci w rodzinie nie są własne, a adoptowane, albo gdy do rodziny należą inne dzieci. To gdy do gospodarstwa domowego należą no dzieci małżonka/-ki, wnuki i dzieci przybrane.

Terminy wypłat zasiłku Kindergeld na ten rok startują w maju. Jednak nie w jednakowym terminie dla wszystkich. O dacie wypłaty decyduje ostatnia cyfra numeru Kindergeldnummer. Te z ostatnią cyfrą zero wypłaca się na początku miesiąca. Te z cyfrą 9 na końcu otrzymują dodatek na koniec miesiąca (tj.22 maja br.).

Dodatek do dodatku na dziecko? Taki też można otrzymać

Oprócz Kindergled można się starać o Kinderzuschlag, czyli dodatek do zasiłku rodzinnego. Kwota to kolejne 250 euro do budżetu domowego na jedno dziecko.

W przypadku wypłaty Kinderzuschlag warunkiem jest zamieszkiwanie dzieci w Niemczech. Dochody łączne rodziców muszą wynosić minimum 900 euro brutto lub w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci 600 euro brutto.

Dodatek do dodatku przysługuje na 6 miesięcy. Po tym okresie należy ponownie wnioskować o jego wypłatę.

NIE PRZEGAP

Nowy dodatek będzie w sam raz do wydania po wakacjach. Co najmniej 1400 zł na rękę

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News