Polskie elektrownie w strachu- brakuje im węgla do produkcji. Co będzie z prądem do samochodów i mieszkań Polaków?

Polskie elektrownie w strachu- brakuje im węgla do produkcji. Co będzie z prądem do samochodów i mieszkań Polaków?

brakuje wegla do produkcji prądu

Podaj dalej

Jak się okazuje, węgla brakuje nie tylko na zimę, ale już teraz. Świadczą o tym olbrzymie problemy, z jakimi borykają się polskie elektrownie. Dzieje się tak ze względu na niedobory paliwa, które w rezultacie powodują konieczność wprowadzania przestojów i przykręcania mocy. To niezbyt dobra perspektywa dla Polaków, gdy wziąć pod uwagę nadchodzącą falę upałów.

Pomimo zapewnień rządzących węgla w Polsce już brakuje

W polskich koncernach energetycznych, jak pisze Business Insider, brakuje węgla do produkcji energii elektrycznej. Dzieje się tak, pomimo zapewnień rządzących, że w kwestii zapasów surowca „jesteśmy po bezpiecznej stronie”.

Rzeczywistość wskazuje jednak, że sytuacja robi się poważna, a koncerny zaciskają pasa w obawie, by wystarczyło im węgla na zimę. Według publikacji BI przedstawiciele firm przyznają, że choć zakontraktowali węgiel na okres zimowy, to pewności dostaw nie mają. W rezultacie w polskich elektrowniach przykręcono moce.

Elektrownie regularnie zgłaszają postoje bloków z uwagi na niskie zapasy węgla. Bez tego w okresie grzewczym mogą pojawiać się problemy z zaopatrzeniem w paliwo — informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne w publikacji BI.

To niepokoi, gdy wziąć pod uwagę fakt, że do Polski zbliżają się rekordowe upały. W takiej sytuacji zapotrzebowanie na prąd znacznie wzrośnie. Taka sytuacja i ubytki mocy w elektrowniach mogą zachwiać dostawami prądu dla Polaków.

brakuje wegla do produkcji prądu sam elektryczny
Pixabay/Stefan Schweihofer

Totalnego blackoutu nie będzie

Obawy o dostawy węgla na zimę są na tyle znaczne, że koncerny odczuwają strach o bezpieczeństwo swojej działalności zimą. Koncerny oficjalnie tłumaczą, przykręcanie mocy tym, że próbują odbudować zapasy. Nieoficjalnie według BI przyznają, że obawiają się o dostawy węgla w okresie zimowym.

Totalny blackout nas raczej nie dotknie, ale w czarnym scenariuszu możemy mieć do czynienia z ograniczeniami mocy w okresie zimowym na niektórych odcinkach sieci energetycznej, jeśli ludzie zaczną np. masowo dogrzewać się farelkami — twierdzi prezes Forum Energii, cytowana przez BI.

Tylko we wtorek odstawionych z użytku było niemal 18,7 GW mocy w polskich elektrowniach. Z tego aż 12,6 GW to ubytki nieplanowane. To oznacza, że nie są wynikiem wcześniej planowanych remontów.

Jak pisze BI, PSE uspokaja, że w najbliższych dniach Polacy nie muszą się obawiać o dostawy prądu do samochodów i domów.

Według aktualnych analiz, pomimo ubytków w najbliższych dniach będzie zachowana odpowiednia rezerwa, która pozwoli na bezpieczną pracę systemu elektroenergetycznego. W razie wystąpienia sytuacji nieprzewidzianych, takich jak awarie bloków w elektrowniach, zapotrzebowania wyższego niż prognozowane lub niskiej generacji OZE, operator dysponuje narzędziami niezbędnymi do zachowania stabilnych dostaw energii elektrycznych — zapewnia rzeczniczka Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Wiadomo, o ile zdrożeje prąd w Polsce. Właściciele samochodów elektrycznych nie będą spać spokojnie

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News