Polscy kierowcy robią to odruchowo. Zapominają, że mandaty w tej sytuacji to czasem 2 000 zł

Polscy kierowcy robią to odruchowo. Zapominają, że mandaty w tej sytuacji to czasem 2 000 zł

kierowca mandaty

Podaj dalej

Przepisy przepisami, a polscy kierowcy często żyją przyzwyczajeniami, narażając się na wysokie mandaty. Robią wiele niedozwolonych rzeczy, by szybciej dotrzeć do celu, a roztargnienie jest często dosyć kosztowne. Niektóre z najczęściej popełnianych wykroczeń to utrata nawet 2000 zł.

Polscy kierowcy o tym zapominają, a mandaty i punkty karne lecą na konto

O samokrytycyzm wśród polskich kierowców niełatwo, bo wiele z nich uważa, że jeździ świetnie i mandaty mu nie grożą. Tymczasem wiadomo, że zdarzają im się wpadki, co potwierdzają dane o wystawionych mandatach. Najczęściej popełnione wykroczenia to skutek roztargnienia i braku wiedzy o niektórych przepisach. Na czym najczęściej wpadają?

Codzienna jazda samochodem, której często towarzyszy stres i pośpiech doprowadza do sytuacji, kiedy kierowcy zapominają o podstawowych zasadach, jakie dotyczą jazdy na skrzyżowaniach i w okolicach przejść dla pieszych. To bardzo kosztowne gapiostwo.
Zgodnie z przepisami, wyprzedzanie pojazdu na oraz bezpośrednio przed przejściem dla pieszych jest zabronione. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy ruchem na przejściu steruje znajdujący się na nim sygnalizator. Podczas jazdy na dwupasmowej drodze trzeba podwójnie uważać, bo inaczej kierowcy grozi mandat w wysokości 1500 zł i 10 pkt karnych.

Ta sama zasada dotyczy skrzyżowań, na których ruch nie jest kierowany. Zakaz wyprzedzania obowiązuje nawet wtedy, gdy na skrzyżowaniu jest sygnalizacja, ale nie działa. Kierowcy za nie zastosowanie się do przepisów grozi mandat w wysokości 1000 zł i 8 pkt karnych.

kierowca mandaty
fot.Freepik

Zielona strzałka to pięta achillesowa kierowców

Nie ma kierowcy, który by nie pamiętał, że zielona strzałka jedynie warunkuje ruch na skrzyżowaniu. Przepisy nakazują najpierw się przed nią zatrzymać, ale wielu kierowców nagminnie to bagatelizuje. Naraża się wówczas na mandat w wysokości 100 zł i 1 pkt karny. Ci, którzy decydują się na wjazd na skrzyżowanie, gdy strzałka już zgaśnie, muszą się liczyć z mandatem na kwotę od 300-500 zł i 6 pkt karnych.

Polscy kierowcy pomimo zmiany przepisów nadal uwielbiają jazdę na zderzaku. Tymczasem od połowy zeszłego roku brak zachowania należytej odległości do przepisowego minimum na autostradzie i drodze ekspresowej kosztuje nawet 500 zł.

kierowca mandaty
fot, policja.pl

Mandaty za światła nie zawsze inteligentne

Szereg nowych samochodów posiada już światła, które są na tyle inteligentne, że rozpoznają sytuację na drodze i działają tak jak potrzeba. Jednak to kierowca powinien nad nimi czuwać, by w razie deszczu nie jeździć na światłach dziennych.

Takie zaniedbanie to brak widoczności samochodu na drodze, bo z tyłu jest on praktycznie niewidoczny. Dlatego przypominamy, że art. 30.1 kodeksu drogowego nakazuje włączenie świateł mijania podczas mgły czy deszczu. Takie zaniedbanie to mandat na 200 zł i 2 pkt karne.

Na temat świateł przeciwmgłowych powiedziano już wiele, a zasady korzystania z nich regulują przepisy. Tymczasem polscy kierowcy nadal z nich korzystają, gdy zobaczą lekką mgłę lub gdy zacznie padać deszcz. Przypominamy, że przepisy mówią jasne, że z tego rodzaju świateł można korzystać gdy „zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m”.

Warto o tym pamiętać, bo mandaty grożą kierowcy w obu przypadkach. Za włączenie bez konieczności przyjdzie zapłacić mandat 100 zł, a kierowca otrzyma 1 pkt karny. Za ich brak stawka wynosi 200 zł i 2 pkt karne.

kierowca mandaty przejście
fot. pixabay

Jazda przez przejazdy kolejowe- na to musisz uważać

Wjazd na przejazd kolejowy jest możliwy pod pewnymi warunkami. Na pewno szlaban musi być podniesiony. Tymczasem polskim kierowcom nie chce się czekać, aż całkowicie się podniesie, a światło przestanie migać.

Takie zachowanie jest wysoce kosztowne. Przepisy mówią bowiem, że wcześniejszy wjazd jest zabroniony. Na karę nie warto się narażać, bo mandat za pośpiech wynosi aż 2 000 zł i 4 pkt karne.

Uruchomiono cztery nowe strefy wolne od spalin. Kierowcy tych starszych samochodów będą płacić mandaty, albo wsiądą do autobusów

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News