Policjanci sprawdzają opony. Tych 6 kluczowych elementów decyduje o tym, czy dostaniesz mandat na kilka tysięcy złotych

Policjanci sprawdzają opony. Tych 6 kluczowych elementów decyduje o tym, czy dostaniesz mandat na kilka tysięcy złotych

samochody elektryczne

Podaj dalej

Funkcjonariusze policji wykazują jednoznacznie, że bardzo często  dochodzi do  kolizji z udziałem samochodów wyposażonych w zużyte opony lub wadliwe pod względem technicznym. Dlatego kierowcy muszą się liczyć z kontrolą, podczas której policjanci sprawdzą ogumienie na samochodzie.

Mandat za niewłaściwe opony to już nie 500 a 3000 zł

Policjanci podczas kontroli mogą skontrolować samochód pod kątem sprawności, biorąc pod uwagę opony, których stan niewątpliwie odpowiada za bezpieczeństwo podróżowania.

W rezultacie kierowca może stracić dowód rejestracyjny, a mandat po zmianie przepisów może wynieść nawet 3000 zł. Dlatego znani z bagatelizowania stanu ogumienia Polscy kierowcy powinni zwrócić uwagę na ten kluczowy element samochodu.

Policja regularnie kontroluje opony w samochodach i wbrew pozorom nie tylko w tych starszych. Jak się do tego przygotować?

kiedy wymiana opony
Freepik.com

6 ważnych parametrów, na które musisz uważać

W Polsce nadchodzi czas na zmianę ogumienia, co jest dobrym momentem na to, by zwrócić uwagę na sześć kluczowych kwestii dotyczących ogumienia, które podlegają kontroli funkcjonariuszy.

W przypadku, gdy uznają stan techniczny samochodu za niewłaściwy, może się okazać, że radość z wiosennych przejażdżek nie potrwa długo. Jak funkcjonariusze dokonują kontroli ogumienia?

Po pierwsze sprawdzeniu podlegają rozmiar i wzór bieżnika opony, a policjanci sprawdzają, czy ogumienie ma ten sam rozmiar i wzór bieżnika. Brak zgodności jest dopuszczalny w przypadku, gdy doszło do przebicia i użyto jej w zastępstwie uszkodzonej. Kierowca musi wówczas uzasadnić tę sytuację, najlepiej wskazaniem uszkodzonego ogumienia.

Drugim ważnym parametrem podlegającym kontroli jest głębokość rowków bieżnika. Dopuszczalna wartość wynosi 1,6 mm, w przeciwnym wypadku policjant uzna ją za zużytą. Pomocny w badaniu jest tu wskaźnik TWI opony.

Wzrokowe oględziny pozwalają na ocenę ogólnego stanu ogumienia m.in. tego, czy opony są spękane lub czy guma nie jest na tyle zużyta, że się kruszy. To istotne cechy zużytego ogumienia, których konsekwencją jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Data produkcji opon to ważna informacja, dlatego musisz na nią zwrócić uwagę, zanim zmienisz opony na letnie. Jeśli jest bardzo odległa, oznacza to, że się zużyły, a w efekcie samochód może zostać wyłączony z ruchu.

Zdarza się, że ocenie podlega również dopuszczalny indeks prędkości, co nie jest trudne do skontrolowania. Jeśli się okaże, że opony nie mają homologacji drogowej, kierowca może mieć problemy.

Szósty ważny parametr ogumienia podlegający kontroli to rozmiar opon. Na to powinni zwrócić uwagę miłośnicy tuningu. Co prawda używanie ogumienia w innym rozmiarze, niż homologowany nie jest wykroczeniem, o tyle nie mogą wystawać poza obrys nadwozia. Taka sytuacja oznacza mandat dla kierowcy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News