Polacy powinni sprawdzić konta po majówce. Niektórzy znajdą tam ponad 1000 zł - dodatek, o który wcale nie wnioskowali

Polacy powinni sprawdzić konta po majówce. Niektórzy znajdą tam ponad 1000 zł - dodatek, o który wcale nie wnioskowali

dodatek dla rodzin i bezrobotnych

Podaj dalej

Nowe wsparcie, dodatek na obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem to nowa propozycja powstała na skutek wysokiej inflacji. Do takiego finansowego wsparcia zakwalifikowały się miliony rodzin. Te mogą liczyć na płatność blisko 5000 zł. Kto kwalifikuje się do takiego wsparcia?

Na taki dodatek mogą też liczyć gospodarstwa domowe Polaków

Dodatek finansowy to zastrzyk finansowy płatny w ratach. Takie świadczenie, oferowane rodzinom o niskich dochodach, wymaga jedynie, by korzystały ze świadczeń socjalnych. Te musi im wypłacać Departament Pracy i Emerytur (DWP). To oznacza, że w przypadku Polaków nie muszą oni przedstawiać zaświadczeń o dochodach, ani składać wniosków.

Dodatek na wysokie koszty utrzymania wynosi 900 funtów, co jak biorąc pod uwagę pensje w Polsce stanowi równowartość najniższego wynagrodzenia prawie za dwa miesiące pracy. Wypłaty odbywają się w trzech ratach. Osoby, które je otrzymają, korzystają:
– z ulgi podatkowej na dziecko,
– zasiłku dla bezrobotnych,
– lub świadczeń takich jak Income Support, Pension Credit czy zasiłek z tytułu niskich zarobków.

dodatek po majowce
Pixabay

Kiedy nastąpi wypłata dodatku na konta?

Departament Pracy i Emerytur (DWP),  ogłosił już szczegóły dotyczące harmonogramu płatności, opierając się na płatnościach w 2022 roku. Pierwsza rata, w wysokości 301 funtów (1545 zł) płatna jest do 17 maja, a zlecenie przelewu środków wystartowało z dniem 25 kwietnia.

Gospodarstwa domowe korzystające wyłącznie z ulgi podatkowej na dzieci i dodatków, otrzymają środki finansowe od 2 do 9 maja 2033. Dalsze płatności z puli 900 funtów pojawią się jesienią i wiosną w 2024 r.

Polacy w kraju też mogą zyskać taki dodatek

W Wielkiej Brytanii najniższa godzinowa stawka to równowartość 54 zł. To po kwietniowej podwyżce. W Polsce obecnie 22,80 zł, a od lipca 23,50 zł.

Dla polskich rodzin, które pobierają świadczenia w Wielkiej Brytanii, nowy dodatek będzie sporą pomocą w czasach drożyzny. Niektóre ze świadczeń mogą pobierać, nawet jeśli nie cała rodzina przebywa w Wielkiej Brytanii. Chodzi o świadczenia warunkujące otrzymanie 900 funtów rocznie.

NIE PRZEGAP

Wielu Polaków nie wie, że może go dostać od ZUS-u. Szkoda, bo taki dodatek to kilka dodatkowych setek w portfelu

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News