Polacy odkryli jak dostać aż 9000 zł na węgiel! Przez tę lukę w prawie niektórzy dodatku nie dostaną wcale

Polacy odkryli jak dostać aż 9000 zł na węgiel! Przez tę lukę w prawie niektórzy dodatku nie dostaną wcale

dodatek na wegiel

Podaj dalej

Dodatek na węgiel stanowi wsparcie dla Polaków, którzy korzystają z drogiego surowca do ogrzewania domów zimą. Rządzący kreując nowe przepisy określające zasady wypłat nie zauważyli jednak ważnej luki w zatwierdzonym prawie. Ten fakt niektórzy już skrzętnie wykorzystali.

Tłumy składających wnioski o dodatek na węgiel, są zrozumiałe

Podpisanie rozporządzenia zawierającego wzór wniosku o dodatek na węgiel spowodowało, że do urzędów ruszyły tłumy zainteresowanych. W kolejkach chętnych na dofinansowanie dało się słyszeć obawy, że rządowych pieniędzy nie dla wszystkich wystarczy. Dziś wiadomo już, że przepisy są niedopracowane, a lukę w prawie można wykorzystać na własny użytek. O jaki zapis konkretnie chodzi?

Brak jednoznacznego doprecyzowania przepisów i przyznanie 3000 złotych dodatku na każde gospodarstwo domowe spowodował, że dodatków można mieć kilka. W ten sposób zamiast kwoty 3000 zł można uzyskać nawet 9000 zł. Polacy już wiedzą jak to zrobić.

Mają jeden dom i jeden piec, ale mogą mieć kilka gospodarstw domowych

Jak czytamy na portalu Interia, trzech braci z gminy w województwie łódzkim ogrzewa dom jednym piecem. Co nie przeszkodziło im w uznaniu każdego z osobna za odrębne gospodarstwo domowe. Dlatego dokonali korekty deklaracji CEEB i zamiast otrzymać 3000 zł dodatku na węgiel, otrzymają 9000 zł.

To dlatego, że w nowym prawie widnieje zapis o wypłacie dodatku „3 tys. zł na każde gospodarstwo domowe korzystające z węgla do ogrzewania”. Nigdzie przecież nie użyto terminu „3 000 zł na piec”. W związku z tym niezależnie od ilości urządzeń czy pieców w domu, można dostać nie jeden, ale kilka dodatków na węgiel.

Takie rozwiązanie ma jednak poważną wadę. W związku z tym, że pula środków na cel jakim jest wsparcie ogrzewających węglem domy jest określona- niektórzy mogą go wcale nie dostać. Dlatego duże ilości chętnych składających wnioski o dopłaty nie jest już zastanawiająca.

„Mamy przykłady mieszkających w jednym domu małżeństw, które odkryły, że jednak są w separacji, prowadzą odrębne gospodarstwa domowe i każde z nich składa oddzielny wniosek o dodatek” — mówi cytowany przez Interię Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica.

Polacy radzą sobie jak mogą w obliczy kryzysu energetycznego. Węgiel jest dziś najdroższym paliwem do ogrzewania domów. Potężna luka w prawie oznacza jednak, że nie wszyscy się doczekają na finansowe wsparcie.

Co prawda, każdy wniosek i deklarację CEEB składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, ale kto je będzie weryfikować?

Dodatek na węgiel- w urzędach kolejki i problemy. Ten zapis ustawy sporo komplikuje

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News