Polacy coraz częściej stawiają na rozwiązania w domach, które pozwolą na comiesięczny dodatek finansowy na rachunki i opłaty. Rządowe dofinansowania ich w tym wspierają, więc nie dziwi fakt, że chętnych na takie pieniądze jest coraz więcej. Widać to w ilości składanych wniosków. Efekt bywa czasem odwrotny do zamierzonego.
Ci, którzy posiadają to w domach, powinni złożyć wniosek o dodatek – rekompensatę
Osoby, które nie chciały wydawać dużo na rachunki i postawiły na fotowoltaikę w domach, mogą już się starać o dodatek- rekompensatę. To dlatego, że w ubiegłym miesiącu straciły finansowo na działaniach Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Niestety były one uzasadnione. Konkretnie chodzi o dodatek w ramach rekompensaty za wyłączenia instalacji. Do takich sytuacji doszło bowiem w kwietniu dwukrotnie.
Wiadomo już, że takie sytuacje mogą się pojawić w przyszłości. Nie wiadomo było jednak, czy Polacy powinni dostać rekompensaty w takiej sytuacji. Na taką informację przyszłoby długo czekać, gdyby nie działania mediów chcących wyjaśnić tę sytuację.
Jak pisaliśmy tutaj, ostatecznie udało się rozwiązać niespójność polskiego prawa z unijnym. Polacy zaś zyskali zapewnienie, że taki dodatek- rekompensata za straty będzie. Dziś już wiadomo jakie dokumenty trzeba złożyć i gdzie, by taki dodatek zyskać.

Do takich sytuacji będzie dochodzić – jaka będzie rekompensata?
Polacy z fotowoltaiką mogą mieć coraz częściej do czynienia z tzw. nadprodukcją energii. To dlatego, że PSE musi czuwać i reagować w sytuacjach, w których prądu w sieci jest za dużo. Takie działania określa się mianem redysponowania nierynkowego. Mówiąc prościej, chodzi o zaniżenie mocy wytwórców zielonej energii z fotowoltaiki.
Dodatek- rekompensata za takie działania w dniach 23 i 30 kwietnia 2023 r. wymaga odpowiedniego wniosku. Jest on już dostępny tutaj do pobrania. Po otrzymaniu takiego dokumentu PSE ustali wysokość rekompensaty i poinformuje, ile jest do zwrotu. Na taką kwotę poszkodowani są obowiązani wystawić fakturę. Na jej podstawie PSE wypłaci dodatek w terminie 21 dni od daty jego otrzymania. Ważne jest, by był prawidłowo wystawiony.
Specjalny komunikat w tej sprawie zamieszczono na stronie PSE. Właściciele instalacji PV, którzy zrealizowali polecenia zaniżenia wytwarzania energii elektrycznej, w każdym przypadku mają prawo do rekompensaty finansowej.
Ważne jest, by wniosek o rekompensatę należy złożyć dla każdego dnia, w którym doszło do redysponowania nierynkowego i dla każdej instalacji. W przypadku, gdy jest ich więcej, niż jedna. NIE PRZEGAP: Bon turystyczny 2023- tego nie będzie. Jest inny, znacznie wyższy, o którym wie niewielu Polaków