Polacy mogą odetchnąć z ulgą. Sejm uchwalił tani węgiel, brykiet i pelet już na przełomie lipca i sierpnia

Polacy mogą odetchnąć z ulgą. Sejm uchwalił tani węgiel, brykiet i pelet już na przełomie lipca i sierpnia

Polacy mogą odetchnąć z ulgą. Sejm uchwalił tani węgiel, brykiet i pelet już na przełomie lipca i sierpnia

Podaj dalej

Wiemy już, że węgiel na pewno będzie sporo tańszy. Sejm uchwalił właśnie ustawę, która ochroni Polaków przez windowaniem cen na skupach. Maksymalna cena tony węgla 996,60 zł zacznie obowiązywać na przełomie lipca i sierpnia.

Węgiel może być tańszy- 996,60 zł/t to cena maksymalna

Ustawa pozwala kupować Polakom tańszy węgiel w ilości 3 ton na gospodarstwo domowe. W związku z tym, że jest to maksymalna kwota, istnieje możliwość, że kupią go taniej. Podpisana dziś ustawa nie pozwoli na spekulacje cenowe, ale zdaniem części rządzących zyskają na niej państwowe spółki handlujące węglem.

Po pozytywnej decyzji Sejmu ustawa trafi do Senatu. Wjedzie w życie po 14 dniach od podpisaniu przez Prezydenta. To oznacza, że tańszy węgiel będzie można kupować na przełomie lipca i sierpnia.

Co najważniejsze, na tańsze ogrzewanie mogą liczyć nie tylko ci, którzy korzystają węgla do ogrzewania domów. Projekt ustawy uchwalony przez Sejm objął dopłatami również brykiet lub pelet, zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.

węgiel ceny surowce
fot. pixabay

W jaki sposób kupić tańszy surowiec do ogrzewania ?

Według zatwierdzonej przez Sejm ustawy każdy, kto chce skorzystać z węgla do ogrzewania domu, zarejestruje się w nowo utworzonej bazie danych. Zakupu tańszego surowca dokona online lub poprzez  placówki Poczty Polskiej.

Dokonując zakupu, konieczne będzie podanie informacji dotyczącej ilości węgla, jaką zakupiono od dnia wejścia w życie ustawy. Ponadto sprzedawca musi otrzymać od kupującego deklarację (lub kopię) o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Mówiąc prościej, chodzi o druk zgłoszenia tych źródeł do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy należy ją złożyć?

Jeśli źródło ciepła i spalania paliw uruchomiono przed 1 lipca 2021 r. – deklarację trzeba złożyć do 30 czerwca 2022 r. Piece uruchomione po 1 lipca 2021 r. wymagają złożenia deklaracji  w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia.

Tani węgiel na nowych zasadach. Rządzący wprowadzają ważne zmiany w przepisach

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News