Polacy mogą już sprawdzać swoje konta. Prezent od państwa w postaci ponad 200 zł dopłaty dotrze najpóźniej 15 kwietnia

Polacy mogą już sprawdzać swoje konta. Prezent od państwa w postaci ponad 200 zł dopłaty dotrze najpóźniej 15 kwietnia

dodatek pieniądze świadczenie benefit zwrot program

Podaj dalej

Dopłaty stanowią istotną część budżetów domowych Polaków, którzy spełniaja kryteria dla wielu rządowych programów. Na prezenty od państwa mogą liczyć ci, którzy stawiają na ekologiczne rozwiązania w domu, cierpią z powodu wysokich cen paliw stałych do ogrzewania, czy wreszcie z powodu ogólnie panującej drożyzny. Nowy rządowy program, który właśnie obchodzi swój roczny jubileusz, pozwoli na dodatkowy zastrzyk gotówki na konta blisko dwóch milionów Polaków.

Prezent w postaci przelewu trafi na konta tych, którzy złożyli jeden ważny dokument

Rządzący rok temu wprowadzili nową formę oszczędzania dla Polaków, a w zamian za ich deklaracje obiecali prezent w postaci ekstra gotówki. W drodze ustawy pojawiła się bowiem możliwość dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

Za wyrażenie chęci uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) każdy mógł liczyć na coroczne dopłaty od państwa. W ramach nowych przepisów przewidziano za to po upływie roku od złożenia deklaracji dopłaty od państwa. Pojawią się na kontach do 15 kwietnia. O jaką kwotę chodzi?

dopłaty PPK
Pixabay

Automatyczny zapis do PPK od 1 marca to ekstra dopłaty 240 zł na konto

Każdy, kto skorzystał z tzw. autozapisu do PPK, po upływie roku od złożenia deklaracji dostanie na konto dodatkowe 240 zł od państwa. To prezent dla tych, którzy nie zrezygnowali z rządowego programu oszczędzania.

Mogą z niego skorzystać Polacy między 18. a 55. rokiem życia, o ile nie zrezygnują, a także osoby, które ukończyły 50 lat, ale nie przekroczyły 70-tki. Takich chętnych jest w Polsce blisko dwa miliony. Obowiązkowy automatyczny zapis do PPK dotyczył tej pierwszej grupy.

Co daje oszczędzanie w PPK? Między innymi comiesięczne wpłaty w kwocie minimum 2% a maksimum 4% zarobionych pieniędzy brutto. Dodatkowo prawie drugie tyle dokłada pracodawca, bo przynajmniej 1,5%, ale nie więcej niż 4%. Finalnie na konto w PPK może wpływać każdego miesiąca od 3,5 do nawet 8% pensji.

Państwo również postanowiło zaoferować dopłaty. To właśnie owe 240 zł, które wpływa każdorazowo po upływie roku oszczędzania. Warto pamiętać, że na wpłatę powitalną w wysokości 250 zł mogą liczyć wszyscy, którzy na oszczędzanie się zdecydują. Takich osób jest blisko 3 miliony. Prezent dostaną jednak tylko ci, którzy pracowali przynajmniej kilka miesięcy w roku.

NIE PRZEGAP

Polacy muszą szykować się na podwyżki na stacjach. Takie kupowanie paliwa jak dziś można będzie tylko wspominać

Od kwietnia podwyżka opłat dla kierowców. Wielu z nich zapłaci jeszcze więcej za samochód

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News