Polacy mają tylko dwa tygodnie. Potem nawet 1500 złotych przejdzie im koło nosa

Polacy mają tylko dwa tygodnie. Potem nawet 1500 złotych przejdzie im koło nosa

Polacy z szansą na dopłaty na paliwa dla domu

Podaj dalej

Terminy to coś, o czym często Polacy nie pamiętają w ferworze zajęć, obowiązków domowych i zawodowych. Jeżeli można jednak uzyskać finansowe wsparcie do budżetu domowego warto o nich pamiętać. Do wzięcia pozostały tysiące złotych w postaci dodatku. Termin na złożenie wniosku upływa za dwa tygodnie.

Spełniasz ten wymóg? Możesz dostać nawet 1500 zł

Kryzys energetyczny uruchomił rządowe wsparcie, dzięki któremu Polacy mogą wydać mniej nie tylko na ogrzewanie węglem w domu. W tym przypadku okres na składanie wniosków już dawno minął. Na finansowy dodatek dla domu wciąż jednak mają szanse ci, którzy zainwestowali w inne rozwiązanie.

Jeśli korzystają z prądu nie tylko do oświetlenia garaży i domów, ale także jest on głównym źródłem ogrzewania, to najmniejszą kwotą wsparcia, jakie mogą zyskać, jest 1000 zł. Nie jest to kwota maksymalna, jaką można zyskać. Do wzięcia jest bowiem nawet 1500 zł. Od czego jest zależna wysokość dodatku?

W skrócie – od zużycia. Na mniejszą kwotę mogą liczyć ci, którzy zużywają rocznie do 5 MWh energii elektrycznej. Na większą ci, którzy zużywają więcej, ale muszą to poprzeć stosownymi dokumentami. Trzeba je będzie załączyć do wniosku. Szczegółowe warunki uprawniające do złożenia wniosku określa komunikat ministerstwa klimatu i środowiska, który mówi:

„Warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB do 11 sierpnia 2022 r. Obowiązuje przy tym zasada: jeden adres zamieszkania, jeden dodatek elektryczny. Dodatek elektryczny przysługuje też gospodarstwom domowym posiadającym wyłącznie pompy ciepła, które są ich głównym źródłem ogrzewania”.

Polacy dodatek energia opłaty dodatek na PALIWO gaz ziemny
fot. freepik.com – roman-

Polacy muszą się spieszyć, czasu jest mniej niż się wydaje

Wnioski na dodatkowe pieniądze Polacy mogą składać jeszcze przez niecałe dwa tygodnie. Czas leci szybko, więc warto już teraz dokumenty przedłożyć w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania. Termin upływa 1 lutego, a na wypłaty gminy mają czas do 31 marca 2023 r.

Jeśli się wahasz, czy dodatek ci przysługuje sprawdź poniższe kryteria, określające tych, którym się nie należy dofinasowanie.

Dodatek elektryczny nie przysługuje:

– gospodarstwom domowym:

posiadającym mikroinstalacje PV, które ogrzewają się głównie energią elektryczną,

posiadającym pompy ciepła oraz mikroinstalacje PV, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego,

-osobie w gospodarstwie domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku na inne źródła ciepła,

-osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz.U. poz. 1477 i 1692).

NIE PRZEGAP

Jest nowy jednorazowy dodatek na paliwo. W kieszeniach Polaków zostanie nawet 3900 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News