Polacy mają nowy świetny sposób na deficyty drogiego węgla. Inwestują w to nowe ogrzewanie i obniżają koszty prawie do zera

Polacy mają nowy świetny sposób na deficyty drogiego węgla. Inwestują w to nowe ogrzewanie i obniżają koszty prawie do zera

zamiast wegla pompa ciepla i fotowoltaika

Podaj dalej

Polacy w obliczu kryzysu energetycznego i rosnących cen za ogrzewanie, prąd i gaz sięgają po nowe rozwiązania zamiast węgla. Jak pisaliśmy, hitem na rynku są pompy ciepła, które pozwalają się uniezależnić od węgla, ale do pracy potrzebują prądu. Dlatego Polacy stosują nowe rozwiązanie, które pozwala im obniżyć koszty ogrzewania prawie do zera.

Ogrzewanie i prąd do auta bez węgla prawie za darmo

Co zrobić, by nie korzystać z węgla i jednocześnie nie płacić za coraz droższy prąd? Polacy sięgają po nowe świetne rozwiązanie, które pozwala im połączyć pompy ciepła z fotowoltaiką. Dzięki temu mają w perspektywie tanie ogrzewanie do domów i tani prąd. To pozwala nie martwić się rosnącymi cenami energii elektrycznej do domu i do samochodów.

Takie połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką obniża koszty ogrzewania prawie do zera. To dlatego, że pompa sprzężona z domową mikroinstalacją fotowoltaiczną – obniża koszt energii jedynie do stałych opłat np. abonamentowej. Jest jeden warunek- nie można przekraczać limitu pobierania energii z sieci w ramach systemu opustów.

Posiadacze własnych paneli PV muszą uwzględnić w kosztach ogrzewania, amortyzację początkowego kosztu instalacji lub spłacane raty kredytu na jej zakup. Ta sytuacja dotyczy jednak każdego rodzaju źródła ciepła, które trzeba kupić i zainstalować. To cena za brak zmartwień o ceny węgla i 4-krotne podwyżki cen prądu.

pompa ciepla i fotowoltaika zamiast węgla
Freepik/HarmvdB

Zakup można sfinansować środkami z programu Czyste Powietrze

Na zakup instalacji, która pozwoli uniezależnić się od drogiego węgla, można pozyskać środki z rządowego dofinansowania. Wymaga ono złożenia wniosku na termomodernizację w ramach programu „Czyste powietrze”.

W ten sposób można uzyskać aż 60% zwrotu kosztów kwalifikowanych, do których zalicza się nie tylko wymianę źródła ogrzewania. Są to również materiały budowlane do izolacji, audyt energetyczny, dokumentacja projektowa czy ekspertyzy.

cd. tekstu pod grafiką

pompa i fotowoltaika zamiast węgla
Freepik/HarmvdB

Ogrzewanie bez węgla całkowicie bezemisyjne

Jest wiele rodzajów pomp ciepła dostępnych na rynku. Niezależnie od tego, na jaką pompę ciepła się zdecydujemy, to każda jest bezemisyjna. Tego zaś nie można powiedzieć o innych rodzajach ogrzewania.

Każdy tradycyjny piec, czy kocioł wymaga przewodów kominowych, którymi odprowadza się gazy powstające w procesie spalania. Ponadto ogrzewanie domu węglem, drewnem czy pelletem, wymaga regularnego pozbywania się popiołu. Często odbiór takich odpadów wymaga specjalnych pojemników i wiąże się z kosztem transportu do zakładu utylizacyjnego.

Pompa ciepła jest zaś całkowicie bezobsługowa, oszczędna i nie zajmuje wiele miejsca. Co najważniejsze- przed sezonem grzewczym nie trzeba ponosić kosztów zakupu paliwa grzewczego. Odchodzą więc koszty jego zakupu, transportu i miejsca do składowania. Ponadto znika problem utylizacji odpadów ze spalania.

Wszystkie te zalety sprawiają, że pompy ciepła co prawda powoli, ale sukcesywnie wypierają tradycyjne metody ogrzewania. Jak wynika z danych programu „Czyste powietrze”, to rozwiązanie pojawia się już w jednej piątej wniosków o dofinansowanie termomodernizacji domów. W przypadku kotłów węglowych to jedynie 15% składanych wniosków.

Pompa może pracować cały czas, co umożliwia na utrzymywanie stałej temperatury w domu nawet podczas nieobecności domowników. Dlatego nie brakuje Polaków, którzy chętnie sięgają po to nowatorskie rozwiązanie. Daje niezależność i jest tanie w użytkowaniu.

Polacy wykupują ten towar od ręki. Daje więcej ciepła niż węgiel i mogą sporo zaoszczędzić

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News