Polacy mają dość polowania na tani węgiel. Stawiają na inne rozwiązania, ale łatwo nie jest

Polacy mają dość polowania na tani węgiel. Stawiają na inne rozwiązania, ale łatwo nie jest

węgiel 3 razy droższy

Podaj dalej

Od kilku miesięcy sytuacja w Polsce niewiele się zmieniła, bo węgiel to nadal towar deficytowy, którego w większości na składach nie ma. Jeżeli jest to importowany w znacznie wyższej cenie niż oferowany z rodzimej produkcji. Problem w tym, że tańszy węgiel z PGG wymaga nie lada polowań, a i tak sukces w zakupie nie jest gwarantowany.

Coraz więcej osób ma dość polowania na węgiel i wybiera inne źródło ogrzewania

Zamiast polować na węgiel, Polacy polują na pompy ciepła. Jak dziś wygląda sytuacja z ich dostępnością? Wszystko zależy od regionu Polski i od tego jakie urządzenie chcą zamówić. W okolicach Torunia jak pisze Gazeta.pl, są właśnie tego typu problemy.

Mamy sporo zamówień na pompy ciepła, ale są problemy. Po pierwsze – kwestia dostępności. Jeśli klient chce urządzenie, które będzie za pół roku – to będzie musiał tyle poczekać. Ale jeśli mamy dany model na magazynie – a magazyn jest pełny – to możliwy będzie montaż i za miesiąc. Niektóre marki zgłaszają, że zaczynają się u nich problemy z dostępności i np. nie przyjmują zamówień na wcześniej niż marzec– mówi informator gazety.

Podobna sytuacja ma miejsce w całym kraju, jeśli chodzi o pompy ciepła. Jeśli chodzi o węgiel to najczęściej go nie ma. Występujący nielicznie ekogroszek w starej cenie można kupić jedynie w e-sklepie PGG, na składach to dużo większy wydatek, na jaki Polaków nie stać.

Dlatego pompy ciepła stały się najchętniej wybieraną alternatywą dla kotłów na węgiel, drewno czy gaz. Przed kryzysem węglowym należały do źródeł ciepła, które wybierali chętni na ekologiczne formy ogrzewania. Wiadomo, że nie potrzebują paliwa i nie emitują zanieczyszczeń jak węglowe kopciuchy. Dziś to po prostu dobra alternatywa dla pieców, na którą można dostać dofinansowanie. Są bowiem wdrażane programy dopłat do zakupu i montażu pomp ciepła. Warunkiem ich otrzymania jest przeprowadzenie inwestycji, a zwrot może wynieść nawet 21 000 zł. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.

Zmiana typu ogrzewania wymaga co prawda zmiany instalacji i docieplenia budynku, ale perspektywa zimy z lodowatymi kaloryferami jest bardziej przerażająca.

węgiel oszczędności sklep pgg ekogroszek pompa ciepła grzałka
fot. pixabay

Producenci sprzedają wszystko, co wyprodukują

Na rynku trwa boom na pompy ciepła i jak informuje Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła cytowany przez Gazetę: sprzedaje się wszystko, co się wyprodukuje.

Wzrost popularności pomp ciepła ma miejsce nie tylko w Polsce, ale w całej Europie i wygląda na to, że stanowią silny oręż do walki o ciepło w domach bez konieczności zakupu węgla czy gazu. Aby mieć ciepło, wystarczy energia elektryczna, która nie zdrożała tak bardzo, jak węgiel, pellet czy drewno. Ponadto wielu Polaków dodatkowo instaluje panele fotowoltaiczne, by mieć jeszcze tańsze ogrzewanie. To bardzo ważne dla budżetów domowych nadgryzionych przez inflację.

Jak pisze Gazeta, według danych organizacji branżowej, jeśli utrzyma się trend z I kwartału, to w całym roku będziemy mieli mniej więcej dwukrotny wzrost liczby sprzedanych pomp ciepła w Polsce- do poziomu ponad 150 tys. sztuk. To oznaczałoby, że co czwarte sprzedane w 2022 roku urządzenie grzewcze to pompa ciepła.

Spore grono rodaków czeka na dopłaty na węgiel, bo dziś zakup ekogroszku to wydatek ponad 3000 zł. Niestety to na wiele nie wystarczy, a ponadto istnieje groźba, że węgla będzie za mało. Według wyliczeń Łukasza Horbacza, prezesa Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, może zabraknąć ok. 2,5 mln ton węgla opałowego dla gospodarstw domowych.

Polacy wykupują ten towar od ręki. Daje więcej ciepła niż węgiel i mogą sporo zaoszczędzić

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News