Polacy mają coraz mniej czasu na ważny dokument. Po 30 czerwca przepadnie szansa na niższe rachunki w domu

Polacy mają coraz mniej czasu na ważny dokument. Po 30 czerwca przepadnie szansa na niższe rachunki w domu

polacy wnioskują o znizki na rachunki energia

Podaj dalej

Polacy wciąż mają szansę, by obniżyć rachunki w gospodarstwach domowych. Wszystko, co muszą zrobić, to pamiętać o terminach na złożenie ważnych dokumentów. Bez tego nie skorzystają z nowych przepisów, jakie wprowadzono w trosce o ich finanse w domach.

Koniec czerwca to ostateczny termin na ważny wniosek

Gospodarstwa domowe mogą liczyć na zniżki w opłatach za rachunki w domach. Rządzący w trosce o finanse Polaków wprowadzili ważne zmiany przepisów. Dzięki nim można sporo zaoszczędzić na wydatkach, ale trzeba pilnować terminów.

Tak jest w przypadku rosnących cen za energię w domach i mieszkaniach. Rząd wprowadził zwiększone limity jej zużycia, po to, by Polacy mogli mniej wydawać, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inne potrzeby. Czytaj także: 3000 złotych dla każdego- bez względu na dochód i wiek. Na taki dodatek czekały tysiące Polaków

Wymaga się jednak od nich specjalnego oświadczenia, bez którego ceny prądu nie będą niższe . Kto i gdzie takie dokumenty musi złożyć?

polacy wnioskują o znizki na rachunki energia
Shutterstock

W tych gospodarstwach domowych rachunki mogą być niższe

Z przepisów obniżających rachunki za energię można skorzystać, składając specjalne oświadczenia u swoich sprzedawców energii. W tym celu specjalne oświadczenia muszą złożyć gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi, rolnicy, posiadacze karty Dużej Rodziny oraz działek w rodzinnych w ogrodach działkowych.

To one mogą skorzystać ze zwiększonych limitów zużycia energii po cenach prądu z 2022 roku. W przypadku tych pierwszych, limit zużycia wynosi 2600 kWh, a dla pozostałych to 3000 kWh. Wszystkie pozostałe gospodarstwa domowe mają „zamrożone” ceny do poziomu 2000 kWh zużywanej energii. O taki sam limit mogą się starać także budujący domy jednorodzinne.

Po przekroczeniu wskazanych limitów maksymalna stawka opłat za energię elektryczną wyniesie 693 zł/MWh (netto bez akcyzy).
W przypadku rolników oprócz oświadczenia konieczne będzie złożenie kopii decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za rok 2022 r. Posiadacze Karty Dużej Rodziny będą musieli dostarczyć kopię tego dokumentu do dostawcy prądu. Tak przygotowane dokumenty powinny trafić do dostawcy prądu w formie listownej bądź elektronicznej.

NIE PRZEGAP

PILNE: ZUS odda Polakom tysiące złotych! Ekstra dodatek finansowy wymaga jednak złożenia nowego wniosku w terminie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News