Polacy już się z tym nie ukryją. Wszyscy, którzy tak dorabiają nie unikną dodatkowych opłat

Polacy już się z tym nie ukryją. Wszyscy, którzy tak dorabiają nie unikną dodatkowych opłat

polacy nie unikna podatku od wynajmu

Podaj dalej

Od marca tego roku obowiązuje nowelizacja ważnej ustawy, która zakłada, że Polacy trafią na celownik fiskusa, który się przyjrzy temu, jak zarabiają. Wielu z nich korzysta z dodatkowego zarobku, o którym fiskus do tej pory nie wiedział. Obecnie ukrycie dodatkowego dochodu nie będzie możliwe w jednym wypadku.

Polacy, którzy dorabiają na wynajmie już nie ukryją się przed podatkiem

Nie od dziś wiadomo, że Polacy często korzystają z dodatkowego dochodu, jakim jest wynajem mieszkań. Do tej pory, jeśli właściciel takiej nieruchomości faktu wynajmu fiskusowi nie zgłosił, urząd nie dysponował taką wiedzą, by domagać się zapłaty podatku.

Z początkiem marca wiele się zmieniło. Polacy, którzy zawierają umowy najmu w formie aktu notarialnego nie unikną opłat. To dlatego, że notariusze mają nowy obowiązek, który nakazuje im przesyłać do skarbówki odpisy aktów notarialnych. W związku z tym najemca, nawet jeśli umowy nie zgłosi, nie uniknie zapłaty podatku.

Polacy chętnie korzystają z okazji do zawarcia umowy o najmie okazjonalnym, która stanowi zabezpieczenie przed niesolidnymi najemcami, którzy nie płacą. Zawarte w umowie oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i wyprowadzce stanowi solidne zabezpieczenie. Zobowiązuje wynajmującego m.in. do wyprowadzki pod wskazany w umowie adres.

polacy nie unikna podatku od wynajmu
Pixabay

Każda umowa wymaga zgłoszeniu do urzędu skarbowego

Jak zwraca uwagę „Rzeczpospolita”, Polacy niezależnie od formy zawartej umowy, mają obowiązek w terminie 14 dni od daty rozpoczęcia najmu, zgłosić ten fakt fiskusowi. Każda umowa najmu stanowi o obowiązku zapłaty podatku.

Nowe przepisy, nakładają na notariuszy obowiązek przekazywania do Krajowej Administracji Skarbowej wszelkich aktów notarialnych. Nawet tych, dotyczących notarialnych oświadczeń o poddaniu się egzekucji, to dla wynajmujących jasny sygnał. Wszelkie dochody z najmu wyjdą wówczas na jaw. Mówiąc prościej, uchylenie się od płacenia podatku nie będzie możliwe. Czy zawsze?

Notariusze zauważają jednak, że jest jeden sposób, by umowa najmu nie trafiła do fiskusa. Obowiązek wysyłania wypisów aktu do KAS nie dotyczy bowiem umów najmu, które nie mają formy aktu notarialnego. Jak wyjaśnia Money.pl w swojej publikacji dzieje się tak dlatego, że w wyniku podpisania oświadczenia o poddaniu się egzekucji nie powstaje żaden obowiązek podatkowy.

To nie oznacza, że właściciel wynajmowanego mieszkania nie ma obowiązku zgłoszenia umowy najmu samodzielnie. Jeśli nie chce stracić praw związanych z oświadczeniami złożonymi przez najemcę, jest to niezbędne.

NIE PRZEGAP

Kierowcy zapłacą nowy podatek – za każdy przejechany kilometr. Do ściągania opłaty posłuży wyrafinowana technologia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News