Polacy już płacą za to mandat 3000 zł. Jeśli zauważysz jeden z tych problemów- działaj szybko

Polacy już płacą za to mandat 3000 zł. Jeśli zauważysz jeden z tych problemów- działaj szybko

mandat zimowy

Podaj dalej

Jesień i zima to ciężki okres na drogach dla kierowców, bo każde zaniedbanie stanu samochodu, to w nowym taryfikatorze wysoki mandat dla kierowcy. Wystarczy mały detal i można stracić 3000 zł. Dlatego podpowiadamy- pilnie sprawdź stan swojego ogumienia.

Drobna usterka i kierowca straci 3 000 zł

Polscy kierowcy powinni poświęcić wiele uwagi temu, w jakim stanie są opony, z jakich korzystają w samochodzie. Nawet niewielki detal zgodnie z nowym taryfikatorem może być bardzo kosztowny. Kwota 3 000 zł to przecież często miesięczne wynagrodzenie. Jak uniknąć problemu?

Bardzo istotnym parametrem jest głębokość bieżnika, która nie może spaść poniżej 1,6 mm. Jeśli podczas kontroli drogowej, okaże się, że twoje opony nie spełniają tego wymogu nieszczęście gotowe. Wystarczy, że funkcjonariusz policji uzna, że kierowca tym samym zaniedbał stan techniczny samochodu.

Przepisy w tym przypadku pozwalają na wystawienie wysokiego mandatu i utratę dowodu rejestracyjnego. To jednak niejedyny szczegół opony, który może być źródłem poważnych problemów.

opony mandat
fot. Freepik

Mandat nawet za koło zapasowe

Warto pamiętać, że jeżeli chodzi o opony to wpływ na złą ocenę i wysoki mandat mają jeszcze inne czynniki. Karę można otrzymać nie tylko na niewłaściwą głębokość bieżnika, ale i za wybrzuszenia na gumie. To dlatego, że ten niewielki detal oznacza, że opona w każdej chwili może ulec poważnemu uszkodzeniu. Kierowca z takim ogumieniem stanowi zagrożenie na drodze.

Nie jest odosobnionym przypadkiem, że kierowcy w Polsce korzystają z różnego rodzaju opon na jednej osi. Tymczasem według przepisów kształt bieżnika i rozmiar na lewym i prawym kole musi być jednakowy. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi, gdy kierowca musi skorzystać z koła zapasowego. Jak uniknąć wówczas mandatu?

Trzeba liczyć na zrozumienie, bo takie rozwiązanie pozwala bezpiecznie dotrzeć do wulkanizatora. Jeśli jednak jazda z kołem zapasowym to nie wina usterki ogumienia pozostaje jedynie liczyć na zasoby konta bankowego.

Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w opony dobrej jakości, które posłużą przez lata. Na rynku wybór jest spory, choć jak wiadomo, wiele zależy od zasobności portfela. Jedno jest pewne- wydatek 3 000 zł na mandat nie jest ekonomiczną korzyścią ani dla samochodu, ani dla jego właściciela.

NIE PRZEGAP

Opony z rantem ochronnym, czy felgi? Wielu kierowców nie wie, jaka jest różnica i dlaczego warto je stosować

Czy wiesz, jak prawidłowo przechowywać zmienione opony? Wielu kierowców robi to źle

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News