Polacy już nie czekają na tani węgiel. Tłumnie ruszyli po nowe dopłaty do domów i garaży

Polacy już nie czekają na tani węgiel. Tłumnie ruszyli po nowe dopłaty do domów i garaży

doplaty juz nie na węgiel

Podaj dalej

Ostatni sezon grzewczy przyniósł nieoczekiwany efekt, bo Polacy pomimo rządowej dopłaty na węgiel zaczęli się interesować alternatywami na ogrzewanie w domach i sposobami obniżenia rachunków. Kryzys paliwowy spowodował ogromne zainteresowanie szeregiem dopłat na tyle, że wyczerpano limit środków na długo przed terminem. Nowa pula będzie dla tych, którzy nie będą zwlekać ze złożeniem wniosków.

Ponad 530 000 wniosków o dopłaty dla domu i garażu w samym 2022 roku

Od tego roku rządzący nie oferują już dodatku na węgiel, ale oferują nową pulę środków w nowej odsłonie programu Mój Prąd. Dopłaty, jakie można z niego uzyskać, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Chętnych jest tyle, że w poprzedniej edycji pieniądze skończyły się szybciej, niż termin na składanie wniosków.

To oznacza, że Polacy nie chcą już dodatków na węgiel i wybierają większe dopłaty. Wszystko po to, żeby mieć ciepło w domach i garażach i to dużo taniej. To właśnie przez drogi węgiel i problemy z zakupem Polski przypomnieli sobie o rządowych dopłatach. Maksymalna kwota, jaką można uzyskać wzrosła do 136 000 zł.

Węgiel nie jest już koniecznością

W kwietniu Polacy, którzy nie chcą inwestować w węgiel i jego pochodne, jako paliwo stałe do domu mają nowe alternatywy. Nowa edycja rządowego programu Mój Prąd to większa ilość środków i większy zakres inwestycji.

Nie podano jeszcze ostatecznej wersji programu, ale wiadomo już, że dopłaty rozszerzono o pompy ciepła i kolektory słoneczne. Te pierwsze stały się hitem na rynku. To dzięki temu, że pozwalają zaoszczędzić na rachunkach i to sporo. Zwłaszcza jeśli współpracują z fotowoltaiką.

Zainteresowanie programami dopłat bije rekordy – węgiel pójdzie w odstawkę?

Największą popularnością cieszą się gazowe kotły kondensacyjne, to dlatego, że do tej pory sfinansowanie ich zakupu obejmowało ponad 39% złożonych wniosków. Na drugim miejscu są pompy ciepła powietrzne- 21% wniosków. Trzecim najchętniej wybieranym źródłem ciepła są kotły na biomasę-20% wniosków.

W tym roku, na samą instalację fotowoltaiczną można otrzymać dotację o maksymalnej wysokości:

6000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania,
9000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania,
15000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Na pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie z kilku programów. W nowej edycji programu Mój Prąd, Czyste Powietrze i Moje Ciepło. Pierwszy z nich ruszy w połowie kwietnia. Wnioski będzie można składać za pośrednictwem generatora wniosków. Instrukcja będzie dostępna tutaj.

W programie Moje Ciepło, dofinansowanie urządzenia obejmie jego zakup i montaż, a dotacje wynoszą od 7 do 21 000 zł. Termomodernizacja i wymiana pieca na pompę ciepła w ramach programu Czyste Powietrze dla beneficjentów o najniższych dochodach przewiduje dopłaty od 90 do nawet 100%. W ramach programu Mój Prąd dopłaty wzrosły do 58 000 zł.

NIE PRZEGAP

Nawet 4700 zł dopłaty za drożyznę dla gospodarstw domowych. Są już daty oraz informacje, kto je dostanie bez wniosków

Ta obowiązkowa dla kierowców opłata wkrótce wzrośnie. Kary dla zapominalskich również – mandat 1120 zł i ponad 7000 zł ekstra

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News