Polacy doczekają się kolejnego świadczenia. Dla kogo tym razem i jaki duży dodatek?

Polacy doczekają się kolejnego świadczenia. Dla kogo tym razem i jaki duży dodatek?

dodatek zus

Podaj dalej

W Polsce będzie dostępny kolejny dodatek finansowany z budżetu państwa. Tym razem beneficjenci mogą go otrzymać niezależnie od tego, czy pracują, a kryteriów dochodowych nie ma. Rządzący już ustalili, kto go otrzyma i w jakiego wysokości.

Najnowszy dodatek dla ściśle określonej grupy zawodowej

W tym, że rządzący procedują nowy dodatek, było wiadomo od początku maja, kiedy pojawił się pierwszy projekt nowej ustawy. Wczoraj po jego drugim czytaniu w Sejmie już wiadomo, że się pojawi w polskim prawie. Kto zyska tym razem ekstra pieniądze do wydania?

Projekt dotyczy nowelizacji obowiązującej ustawy, dotyczącej weteranów. Mowa w nim o tym, że wszyscy niezależnie od tego, czy pracują zawodowo, czy nie dostaną dodatek finansowy. Ostateczne głosowanie nad ewentualnymi zmianami rozstrzygnie się dziś w Sejmie. Jest mała szansa, by w drodze głosowania projektu nie przyjęto. Dlatego należy się spodziewać, że dodatkowe pieniądze zyskają wszyscy poszkodowani weterani. To główna zmiana w tej ustawie.

DODATEK 2023
fot. freepik.com – mrshing08

Ile wyniesie takie dofinansowanie i jak będzie wypłacane?

Dodatek bez względu na status zawodowy otrzymają ci, którzy legitymują się odpowiednim dokumentem przyznającym im przez odpowiedni organ status weterana. Tym razem trafi od do wszystkich, a nie tylko do tych, którzy są na emeryturze, bądź pobierają rentę inwalidzką. Wypłata nastąpi przypuszczalnie co kwartał.

To, ile wyniesie taki dodatek zależy od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu. To będzie odpowiednio od 5% do 130% najniższej emerytury. Ta dziś wynosi 1 588,44 zł. Na taką maksymalną kwotę mogą jednak liczyć tylko ci, u których uszczerbek zdrowia wyniesie powyżej 90%. Ilu Polaków taki dodatek otrzyma?

Jak poinformował w czwartek wiceszef MON-u „ustawa ta dotyczy 560 osób ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej i 40 osób z podległości ministra spraw wewnętrznych i administracji”. Rządzący wydadzą na to rocznie 1 mln 800 tys. zł rocznie z państwowej kasy. NIE PRZEGAP: Seniorzy dostaną jednak więcej do emerytury? Wiadomo, kiedy pojawi się taki dodatek

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News