Polacy często nie wiedzą, że jest taki dodatek. Pomaga sfinansować klimatyzację w domach i mieszkaniach

Polacy często nie wiedzą, że jest taki dodatek. Pomaga sfinansować klimatyzację w domach i mieszkaniach

dodatek do klimatzyacji

Podaj dalej

W Polsce nastały wreszcie długo oczekiwane ciepłe dni, co za tym idzie, wielu już marzy o własnej klimatyzacji, która nie jest tania- ale można mieć na nią dodatek od państwa. O tym fakcie wie niewielu, a mogłoby skorzystać z dofinansowania. Gdzie i jakie kwoty można na ten cel uzyskać?

Nie jeden dodatek, a aż kilka możliwości dopłaty

Rządowe programy oferują nie jeden dodatek, który pozwala wydawać mniej. Nie tylko węgiel i panele fotowoltaiczne można sobie sfinansować częściowo z rządowych programów. Klimatyzacja, która przydaje się zarówno w domach, jak i mieszkaniach też może być tańsza w zakupie i instalacji dzięki takiemu dofinansowaniu. Musi jednak oferować zarówno funkcję chłodzenia, jak i grzania.

Dofinansowanie na taki zakup dostaniemy w ramach kolejnej edycji bardzo popularnego rządowego programu „Mój Prąd”. Tegoroczna piąta edycja pozwala uzyskać zastrzyk finansowy na wiele nowych inwestycji, jakich do tej pory nie było. W tym właśnie klimatyzacji. Jakie warunki trzeba spełnić i ile można zyskać?

dodatek klimatyzacja
fot. freepik

W jednym przypadku to nawet 100% zwrot kosztów

Zakup i montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu można aż w połowie sfinansować z rządowego programu. NFOŚiGW wymaga jednak, by Polacy posiadali także fotowoltaikę i korzystali z systemu rozliczeń net-biling. Wówczas dopłata do urządzenia wyniesie 4400 zł (do 50% kosztów kwalifikowanych).

Klimatyzację można również sfinansować z programu Czyste Powietrze. Polacy, jeśli zakupią i zainstalują urządzenie klasy min. A+ w domach, które posiada funkcję grzania powietrza, mogą liczyć nawet na kilkanaście tysięcy złotych. Dodatek do zakupu jest bowiem uzależniony od dochodów właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Kwoty kształtują się wówczas w przedziale od 4400 zł (40% kosztów), 7800 zł (do 70% kosztów), 11100 zł (100% zwrot kosztów).

Ostatnia forma dofinansowania na klimatyzację jest dostępna w programie Moje Ciepło. Tu jednak wymogów jest znacznie więcej niż w pozostałych rządowych programach. Wypłata pieniędzy zależna jest od szeregu czynników. Wiadomo, że taki zakup będzie możliwy tylko do domów o podwyższonym standardzie energetycznym. Polacy mogą wówczas uzyskać albo 30% poniesionych kosztów, albo 45%- jeśli posiadają karty Dużej Rodziny. To kwoty odpowiednio od 7 do 21000 zł.

Dla Polaków posiadających domy jest jeszcze ulga termomodernizacyjna. W jej ramach też można obniżyć koszt zakupu klimatyzacji. Szczegóły podano TUTAJ. Czytaj także: Kierowcy zyskają nowy obowiązek. Rządzący dają im na to 30 dni, a potem kara – nawet 1000 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News