Polacy cieszą się, że węgiel jest tani. Ta radość nie potrwa jednak długo

Polacy cieszą się, że węgiel jest tani. Ta radość nie potrwa jednak długo

24-Weglokoks węgiel

Podaj dalej

Od dawna węgiel nie był tak tani w zakupie. Polacy jeszcze w zeszłym roku płacili za niego astronomiczne sumy. To wtedy rząd postawił na finansowe wsparcie w postaci dodatku węglowego. Wtedy jednak pojawił się inny problem- z dostępnością surowca. Trzeba było go pilnie importować. Jakie są perspektywy na przyszłość?

Węgiel pozostał, a Polacy dodatek przeznaczyli na inne wydatki

Sezon grzewczy okazał się łaskawy dla Polaków, którzy wykorzystują węgiel do ogrzewania w domach. W rezultacie nie wszyscy, którzy surowiec zamówili, odebrali go z gminnych placów. Obecnie z tego względu można go nabyć bardzo tanio, a w najbliższym czasie zakończy się jego wyprzedaż.

Promocyjne ceny i brak limitu sprzedaży wprowadziło w swoim sklepie również PGG. To tam trwało największe oblężenie klientów chętnych na zakup surowca dobrej jakości. Przed Polakami czas robienia zapasów na kolejną zimę. Czy tanio jeszcze będzie? Czy to już czas by nie zwlekać z zakupami?

węgiel sklady-PGG
fot.PGG

Eksperci nie mają złudzeń – ceny wystrzelą

Jakie są perspektywy na ceny węgla w najbliższym czasie? Jak wskazuje WNP.pl, nie ma co się napawać optymizmem. To dlatego, że zarówno dla cen węgla kamiennego energetycznego, jak i koksowego przewiduje się, że po korekcie będą się one piąć w górę. Wiadomo już, kiedy można się tego spodziewać.

Takie odbicie cen i start w górę może nastąpić już w drugiej połowie czerwca. To dlatego, że właśnie wtedy startuje gromadzenie węgla na zapas na przyszłą zimę w Europie. W związku z tym cenowe eldorado długo nie potrwa. Takie ceny, jakie oglądamy dzisiaj to okazja, zanim wzrośnie zapotrzebowanie, a sprawę skomplikuje zapowiadany niski poziom wód latem.

Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, jak zapowiada WNP.pl, będziemy mieli do czynienia z problemem braku wystarczającej produkcji energii z hydroelektrowni. Pojawi się wtedy problem z chłodzeniem reaktorów, jeżeli chodzi o energetykę jądrową. To będzie miało skutek we wzroście cen węgla energetycznego.

W ulubionym sklepie internetowym Polaków surowiec jest w ciągłej sprzedaży w różnych rodzajach. Ceny także są przystępne, a towar dobrej jakości. Za tonę węgla Pieklorz, Karlik Ekogroszek luz – płaci się 1520 zł. Węgiel Orzech, Kostka to wydatek 1470 zł za tonę, a groszek kosztuje 1420 zł.  PGG już zapowiedziało, że nie warto odkładać zakupów na ostatnią chwilę. Czytaj także: Tani węgiel lepszy w PGG, czy w Tauronie? Gdzie faktycznie jest promocja, a gdzie tylko reklama?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News